Trwa ładowanie...

Ekstremalna zmiana pogody. Zagraża nam "bestia ze Wschodu"

Wyż syberyjski, nazywany "bestią ze Wschodu", sprowadzi do Europy ekstremalnie chłodne powietrze. Meteorolodzy przewidują, że w Polsce spadnie nawet 40 cm śniegu, a mrozy w górskich dolinach dojdą do -30 stopni C.
Share
Pogoda. Szykuje się atak zimy. Meteorolog ostrzega przed "bestią ze Wschodu"
Pogoda. Szykuje się atak zimy. Meteorolog ostrzega przed "bestią ze Wschodu"Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Agnieszka Sadowska
d4c3rmx

Meteorolodzy ostrzegają, że około 17-25 stycznia powstaną warunki do ekstremalnych zjawisk. Pogodę w Europie zdominuje silny wyż syberyjski, który zablokuje dostęp cieplejszych mas powietrzna znad Atlantyku. Z północy i wschodu spłynie fala zimna, która może wywołać chaos w życiu codziennym.

- Przy prawdziwie syberyjskich warunkach nawet na europejskich nizinach mogą wystąpić arktyczne dni z całodziennymi temperaturami poniżej -10 stopni C. Jeśli jednocześnie utworzy się pokrywa śnieżna, ekstremalnie silne mrozy mogą sięgnąć nawet -20 stopni C. - ostrzega dr Marek Kuczera, meteorolog i fizyk atmosfery z Uniwersytetu Karola w Pradze.

Pogoda. Nadciąga "bestia ze Wschodu"

W prognozie, zamieszczonej w serwisie mkWeather.com, przewiduje on, iż w skrajnym scenariuszu ataku zimy minimalna temperatura w Polsce może spaść do -30 stopni C.

d4c3rmx

- Rozwój sytuacji w Europie Wschodniej będzie zależeć od położenia "języka anomalnie zimnego powietrza", który przesunie się nad południowe szerokości geograficzne - dodaje autor prognozy pogody. Podkreśla, że podobne zjawisko wywołało ostatnie fale mrozów w Skandynawii. W Norwegii temperatura spadła do - 43 stopni C., w Finlandii do - 41, co było rekordem zimna od 20 lat.

Prognoza opadów przewiduje duże opady śniegu w prawie całej Europie, również na Wyspach Brytyjskich, we Francji czy Hiszpanii.

Atak zimy w drugiej połowie stycznia. Śnieg zasypie całą Europę. Na grafice prognozowana pokrywa śnieżna 18 stycznia www.tropicaltidbits.com
Atak zimy w drugiej połowie stycznia. Śnieg zasypie całą Europę. Na grafice prognozowana pokrywa śnieżna 18 stycznia Źródło: www.tropicaltidbits.com, Fot: WP

Według długoterminowej prognozy pogody (model GFS) około 16-17 stycznia "bestia ze Wschodu" dotrze do wschodnich granic Polski. Na Suwalszczyźnie temperatury mogą spaść do -16 stopni. We wschodniej Polsce spadnie około 20 centymetrów śniegu. Jednak w Małopolsce i na Podkarpaciu może spaść do 40 cm śniegu.

Pogoda. Tak ma wyglądać spływ zimnego powietrza z połnocy wxcharts.com
Pogoda. Tak ma wyglądać spływ zimnego powietrza z połnocy Źródło: wxcharts.com, Fot: wp.pl

W tym czasie w europejskiej części Rosji i północnej Skandynawii spodziewane są mrozy sięgające nawet -50 stopni C. Dodajmy, że przed "bestią ze Wschodu" ostrzegają także media w Wielkiej Brytanii. - "Tworzą się takie same warunki jak podczas słynnego ataku 'bestii' z 2018 roku. Była to jedna z najgorszych burz zimowych, które nawiedziły Wielką Brytanię" - komentuje gazeta "Daily Mail".

d4c3rmx

Według dr. Marka Kuczery spodziewane ochłodzenie będzie prawdopodobnie szczytem zimy sezonu 2020/2021. Na przełomie stycznia i lutego spodziewane jest już ocieplenie i powrót do warunków wiosennych.

ZOBACZ TAKŻE: Szczepionka na COVID. Ile osób zapisało się na szczepienia? Szef KPRM podał liczby

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4c3rmx

Podziel się opinią

Share
d4c3rmx
d4c3rmx
Więcej tematów