Trwa ładowanie...
10-07-2013 04:22

Ekspozycja IPN o ocalałych dzieciach z pogromu na Wołyniu

Losy dwanaściorga dzieci ocalałych 70 lat temu z pogromu na Wołyniu prezentuje ekspozycja stworzona przez historyków Instytutu Pamięci Narodowej. "Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma" to pierwsza plenerowa wystawa, która przybliża historię 130 tysięcy ofiar zbrodni dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów. IPN stworzył również specjalny znaczek. Przedstawia on kwiat lnu, uprawiany powszechnie na Wołyniu, symbolizuje przerwane życie - kwitnie krótko, zazwyczaj pół dnia.

Ekspozycja IPN o ocalałych dzieciach z pogromu na WołyniuŹródło: PAP, fot: Mirosław Trembecki
dv9l44x
dv9l44x

- To nie akademicy, ale świadkowie i ocalone pamiątki osobiste opowiadają tę tragiczną historię - mówi Agnieszka Gorczyca, współautorka i kuratorka wystawy ze szczecińskiego oddziału IPNu. Wystawa ma unikatową formę. Obok 20 plansz znajdują się również fotografie ukryte we wnętrzu ekspozycji. Są to najbardziej drastyczne zdjęcia, które w ten sposób nie są wystawione na widok publiczny, wyjaśnia kuratorka.

W związku z 70. rocznicą zbrodni ukraińskich nacjonalistów na Polakach, Instytut Pamięci Narodowej stworzył również znaczek, symbol pamięci. Przedstawia on kwiat lnu, który był powszechnie uprawiany na Wołyniu. - Len towarzyszył mieszkańcom wsi na co dzień w gospodarstwie, kuchni, lecznictwie, a przy tym ma bogatą symbolikę - tłumaczy Agnieszka Gorczyca. Kwitnie niezwykle krótko, zazwyczaj pół dnia, dlatego symbolizuje przerwane życie tysięcy ofiar. Ma kolor niebieski, co oznacza czystość i niewinność. Len stosowany w medycynie leczy rany, alegorycznie więc przypomina o upływie czasu, który zabliźnia rany fizyczne i psychiczne, koi cierpienia.

Prezentacji towarzyszy elektroniczny katalog umieszczony pod adresem www.wolyn1943.pl.

Wernisaż "Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma” dziś na Krakowskim Przedmieściu 64 w Warszawie (godz. 17) przed siedzibą Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Wystawę będzie można oglądać w stolicy do końca lipca. W sierpniu będzie prezentowana w Szczecinie, a od połowy września w Rzeszowie.

dv9l44x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv9l44x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj