PolskaEksponowanie symboli nazistowskich to skutek banalizowania zła

Eksponowanie symboli nazistowskich to skutek banalizowania zła

Przejawy eksponowania przez młodych ludzi symboli neonazistowskich są przejawem zaniku świadomości historycznej, a także skutkiem powszechnego banalizowania zła – uważają goście „Śniadania w Jedynce” Polskiego Radia. Pretekstem do dyskusji na ten temat stały się doniesienia prasy, dotyczące imprez neonazistowskich na Śląsku.

03.12.2006 | aktual.: 03.12.2006 14:28

Psycholog doktor Tomasz Ochinowski był zdania, że na ten zanik pamięci historycznej wpływa nastawienie w życiu na chwilę obecną, szczególnie widoczne u części młodych ludzi. Zdaniem psychologa osoby, które posługują się symbolami nazistowskimi, w dużym stopniu nie zdają sobie sprawy ze znaczenia tych symboli. Nie wzbudza to w nich emocji, jak u ludzi pamiętających czasy okupacji lub tych, którzy podczas dorastania pielęgnowali w sobie pamięć o tradycji - podkreślił Tomasz Ochinowski.

Według księdza profesora Jana Sochonia, w społecznej świadomości zatraca się powoli sens bycia człowiekiem. Duszpasterz przypomniał, że takim wyznacznikiem człowieczeństwa jest sumienie, zagłuszane przez współczesną kulturę. Ksiądz Sochoń zwrócił też uwagę, że znaki tradycji, pamięci i przynależności do tradycji chrześcijańskiej powoli zanikają i przestają stanowić ważny element w życiu młodych ludzi.

Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Piotr Dardziński uważa, że we współczesnym świecie młodzi ludzie mogą dowolnie wybierać z obszernego rynku różnych idei. Gość Programu Pierwszego podkreślił jednak, że niektóre z nich - tak jak idee nazistowskie - poddaje się zbyt mało przekonującej krytyce lub wręcz banalizuje.

Piotr Dardziński ocenia, że manifestowanie symboli nazistowskich może też być wyrazem buntu młodych ludzi. Jego zdaniem współcześnie młodzież szuka znacznie ostrzejszych form kontestacji, dlatego też sięga po takie symbole.

W ubiegłym tygodniu portal dziennik.pl opublikował film z imprezy neonazistowskiej w okolicach Zabrza, w którym brała udział asystentka Macieja Giertycha. Według dziennikarzy w spotkaniu brali udział również inni członkowie Młodzieży Wszechpolskiej

Do kolejnych zdjęć ze spotkań Młodzieży Wszechpolskiej dotarły Fakty" TVN i "Gazeta Wyborcza". Zdjęcia pochodzą z 2001 i 2002 roku z imprez w Lesznie. Wszechpolacy wyciągają na nich rękę w nazistowskim geście pozdrowienia. Na fotografii z 2002 roku widać, jak z młodymi ludźmi na koncercie bawi się Wojciech Wierzejski. Według dziennikarzy TVN, na rynku w Lesznie grały wówczas zespoły neonazistowskie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)