WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Eksplozja w Pakistanie, na granicy z Indiami - 55 zabitych

Do co najmniej 55 wzrósł bilans ofiar zamachu samobójczego na granicy Pakistanu z Indiami; rannych zostało 120 osób - poinformowała pakistańska policja. Bomba została zdetonowana zaraz po zakończeniu codziennych uroczystości w głównym punkcie granicznym Wagah.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bliscy ofiar zamachu w szpitalu w Lahore
Bliscy ofiar zamachu w szpitalu w Lahore (PAP/EPA, Fot: Rahat Dar)
WP

Poprzedni bilans mówił o 45 ofiarach śmiertelnych i ok. 70 rannych.

Władze uprzedzały, że bilans ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, ponieważ wielu rannych jest w stanie krytycznym. Wśród ofiar są kobiety i dzieci.

Szef policji w prowincji Pendżab Mushtaq Sukhera powiedział, że służby dysponowały z wyprzedzeniem informacjami o możliwym zamachu.

WP

Odpowiedzialność za przeprowadzenie samobójczego zamachu wzięli na siebie pakistańscy talibowie. Jeden z wyższych dowódców Gilamn Mehsud dodał, że ataku dokonano w odpowiedzi na operację sił rządowych Pakistanu przeciwko islamistycznym bojownikom na pograniczu pakistańsko-afgańskim.

Ładunek wybuchowy został zdetonowany zaraz po zakończeniu uroczystości w Wagah, która każdego dnia przyciąga po obu stronach granicy tysiące Pakistańczyków i Indusów. Ceremonię, uważaną za przejaw rywalizacji między dwiema nuklearnymi potęgami, rozpoczyna wielobarwna parada wojskowa po obu stronach granicy, a kończy przed zachodem słońca uroczyste skoordynowane opuszczenie flag obu krajów i zamknięcie granicy.

Do ataku doszło, gdy między Pakistanem a Indiami dochodzi do nasilenia ataków na tle konfliktu o Kaszmir.

Ponadto pakistańska armia rozpoczęła operację przeciwko talibom w północno-zachodniej części kraju, przy granicy z Afganistanem. Od początku tej operacji, w połowie czerwca, zginęło - według pakistańskich władz - ponad 1,1 tys. bojowników. Bilans ten podważają sami talibowie, którzy twierdzą, że przed rozpoczęciem rządowej ofensywy opuścili licznie swoje kryjówki.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP