ŚwiatEksplozja ognia na Nowy Rok w Londynie

Eksplozja ognia na Nowy Rok w Londynie

W sylwestra, z chwilą wybicia dwunastego
uderzenia na słynnym zegarze Big Ben, w Londynie "eksploduje"
gigantyczne koło ognia, widoczne w promieniu kilku mil. Fajerwerki
zostaną umieszczone na słynnym obrotowym kole (London Eye) nad
Tamizą.

10-minutowy pokaz fajerwerków zaprojektowała firma Jack Morton Worldwide, ta sama, która przygotowała pokaz ogni sztucznych z okazji Igrzysk Olimpijskich w Atenach. Na placu przed parlamentem i na placu Trafalgaru umieszczone zostaną gigantyczne ekrany pozwalające obserwować widowisko.

Pokaz ogni sztucznych oznacza, że liczni mieszkańcy brytyjskiej metropolii będą witać nadejście Nowego Roku na ulicach, zwłaszcza na Moście Waterloo, skąd rozpościera się wspaniały widok na najsłynniejsze gmachy.

Londyn chce uchodzić za światową stolicę nocnych klubów, oferując ich niezwykłą różnorodność na każdy gust, zwłaszcza muzyczny. Większość będzie otwarta do białego rana.

Niektóre bary i puby specjalnie z myślą o sylwestrowej zabawie zaangażowały DJ-jów. W popularnym klubie jazzowym Ronnie Scott's na Soho wejściówki wyprzedano wiele miesięcy temu.

Niektóre miejsca oferują wymyślną rozrywkę: występy popularnych komików czy sylwestra na statku płynącym po Tamizie. Impreza pod nazwą "ogród tortur" reklamuje się jako kostiumowy bal gejów nie mających zahamowań przed eksponowaniem swoich odzieżowych fetyszy.

Ośrodek kulturalny w Barbicanie wystawia całonocną burleskę dla dorosłych, a jeden z hoteli (Kenington Close Hotel) całonocny seans filmów z Jamesem Bondem.

Ci, którzy spędzą sylwestrową noc w pubach, klubach lub na ulicy, będą mogli wytrzeźwieć na Trafalgar Square, zanurzając się w fontannie, co często robią w stroju Adama. 1 stycznia dla odmiany restauracje, bary i kluby z reguły są zamknięte, ale za to puby notują rekordowe obroty.

Burmistrz Londynu Ken Livingstone po raz pierwszy zawiesił podatek od korków ulicznych od Wigilii do Nowego Roku, co umożliwia wjazd do centrum miasta bez dodatkowej opłaty, ale władze miejskie zachęcają do korzystania z publicznego transportu.

Pracownicy metra odwołali strajk zapowiedziany na sylwestra, a komunikacja miejska będzie funkcjonowała przez całą noc.

1 stycznia 17 gmin Londynu (z 31) organizuje wspólną konkursową paradę pomyślaną jako impreza dla rodzin. Każda z gmin chce pokazać się od najlepszej strony i pokazać swoją specyfikę. Obserwowanie parady jest bezpłatne, ale organizacje charytatywne traktują ją jako dobrą okazję do zbiórki funduszy na swoje cele. Po zakończeniu parady najwyżej ocenione zespoły muzyczne wystąpią na galowym koncercie "Music for London". Wszystko będzie transmitowane przez telewizję.

Szkoci świętują Hogmanay, jak nazywają sylwestra. Tradycja nakazuje, by o północy tuż po wybiciu godziny 12.00 zapukać do drzwi jakiegoś domu, bo to przynosi szczęście i podarować gospodarzom wodę życia, jak nazywa się whisky, oraz bryłkę węgla jako wyraz dobrych zamiarów (obecnie zastępowaną przez owocowe ciasto).

Na pytanie, co to jest Hogmanay, Szkoci odpowiadają zwykle, że jest to jedyny dzień w roku, w którym wszyscy ludzie świata chcą być Szkotami.

Angielskim zwyczajem są noworoczne postanowienia. W tym roku na czele listy 10 najpopularniejszych figuruje postanowienie schudnięcia.

Andrzej Świdlicki

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)