Ekspertyza stanu konstrukcji kościoła św. Katarzyny do 30 czerwca
Najpóźniej do 30 czerwca ma być wykonana ekspertyza stanu konstrukcji kościoła pw. św. Katarzyny w Gdańsku, gdzie 22 maja wybuchł pożar.
Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Gdańsku Władysław Wróbel powiedział, że w złym stanie jest ściana szczytowa od strony ul. Profesorskiej, w części wystającej ponad sklepienie kościoła. Ściana straciła punkty podparcia na skutek wypalenia się więźby dachowej. Dodał, że istnieje pewne prawdopodobieństwo jej zawalenia się, ale może się tak stać w przypadkach szczególnych, na przykład pod wpływem silnego wiatru.
W tej chwili do kościoła nie mają wstępu wierni. Teren wokół świątyni jest też zabezpieczony przed przedostaniem się tam osób niepowołanych.
Pożar na dachu kościoła św. Katarzyny w Gdańsku wybuchł 22 maja. Płomienie miały wysokość kilkunastu metrów ponad poszycie dachu. W ciągu kilkunastu minut konstrukcja zawaliła się. Szczątki dachu spadły na betonowy strop, który uchronił wnętrze świątyni przez zapaleniem. Strażakom udało się uratować wieżę kościoła, wraz ze znajdującym się w niej zabytkowym carillonem.
Kościół pw. św. Katarzyny - najstarszy kościół parafialny gdańskiej Starówki - został wzniesiony w latach 1227-1239 z fundacji książąt gdańsko-pomorskich i był znacznie rozbudowany w XIV wieku. W 1945 roku uległ zniszczeniu. Wewnątrz znajduje się m.in. pochodząca z 1659 r.płyta nagrobna słynnego astronoma - Jana Heweliusza.
Na 76-metrowej wieży kościelnej zamontowany jest carillon - zespół zestrojonych ze sobą dzwonów, wyposażonych w mechanizm umożliwiający wygrywanie na nich melodii. W wieży kościoła ma też siedzibę Muzeum Zegarów Wieżowych. (mg)