Trwa ładowanie...

Ekspert: serie katastrof lotniczych nie są rzadkością

W ciągu ośmiu dni doszło do katastrof trzech samolotów pasażerskich. Ekspert w rozmowie z BBC News przekonuje, że takie "czarne serie" nie należą do rzadkości.

Share
Ekspert: serie katastrof lotniczych nie są rzadkością
Źródło: PAP/EPA, fot: French Army / ECPAD / Handout
d1uyr3w

Do pierwszej z katastrof w ostatnich dniach doszło 17 lipca. Malezyjski samolot pasażerski został zestrzelony i rozbił się na wschodzie Ukrainy. W katastrofie zginęło wszystkich 298 pasażerów i członków załogi samolotu.

Do drugiej katastrofy doszło 23 lipca. Samolot tajwańskich linii lotniczych Transasia rozbił się przy lądowaniu w mieście Magong. Zginęło 48 osób, a 10 zostało rannych.

Trzecia katastrofa miała miejsce 24 lipca, kiedy samolot Air Algerie rozbił się na terenie Mali. Na pokładzie maszyny znajdowało się 116 osób, w tym sześciu członków załogi. Nikt nie przeżył.

d1uyr3w

Harro Ranter, założyciel strony Aviation Safety Network, która kataloguje incydenty i katastrofy lotnicze, w rozmowie z BBC News powiedział, że serie wypadków samolotów nie są rzadkością.

Ranter przeanalizował katastrofy samolotów mogących przewozić co najmniej 14 pasażerów. Policzył, że od 1990 r. w 45 dniach doszło do więcej niż jednej katastrofy samolotu. Nie brał pod uwagę zderzeń samolotów. Z kolei w 105 przypadkach do katastrof lotniczych doszło w kilku następujących po sobie dniach.

Jak podaje BBC News, rocznie w katastrofach samolotów podczas lotów komercyjnych ginie ok. 500 pasażerów. W 2014 r. ta liczba została już przekroczona o ok. 200.

Źródło: BBC News, PAP, WP.PL

d1uyr3w

Podziel się opinią

Share
d1uyr3w
d1uyr3w
Więcej tematów