Ekspert: po atakach na USA Al‑Kaida zmieniła swoją strukturę
Al-Kaida nie jest już tą samą organizacją terrorystyczną, jaką była przed atakami na USA w 2001 r. - przekonywał w Warszawie amerykański ekspert w dziedzinie zwalczania terroryzmu międzynarodowego Peter Brookes.
10.11.2006 | aktual.: 10.11.2006 15:35
Jego zdaniem, z jednolitej organizacji terrorystycznej Al-Kaida przekształciła się w ruch zorganizowany w formie niezależnych "siatek", działający w 80 krajach na świecie. Według Brookesa, o powodzeniu walki z terroryzmem zadecyduje współpraca międzynarodowa.
Al-Kaida Osamy bin Ladena ma takie same plany, ale po 11 września trudniej jest je realizować - mówił amerykański ekspert na konferencji "Terroryzm - wojsko, dyplomacja, służby specjalne".
Jako przykład przytoczył ostatnie doniesienia brytyjskich mediów. W piątek kontrwywiad MI5 poinformował, że na Wyspach przygotowywanych jest ok. 30 dużych spisków terrorystycznych. Agenci są na tropie 1,6 tys. ludzi podejrzewanych o terroryzm.
Media poinformowały, że osoby zaangażowane w działalność terrorystyczną działają w prawie 200 organizacjach, planujących ataki w kraju i za granicą; część z nich ma powiązania z Al-Kaidą.
Brookes tłumaczył, że bardzo często są to młodzi ludzie, którzy decydują się przystąpić do organizacji terrorystycznej najczęściej z powodów religijnych, ale też ze względów ekonomicznych, społecznych lub przestępczych. Choć - jak przyznał - często kieruje nimi po prostu chęć przynależenia do grupy.
Amerykański ekspert ostrzegł, że terroryści będą dążyli do przechwycenia broni masowego rażenia, zwłaszcza broni atomowej. Brookes przewiduje, że będą oni usiłowali osiągać swoje cele przy pomocy tzw. brudnej bomby, czyli broni konwencjonalnej z ładunkiem jądrowym. Podkreślił przy tym, że neutralizacja skutków wybuchu takiego ładunku byłaby bardzo kosztowna. "Łatwiej byłoby zbudować nowe miasto, niż zneutralizować tam skutki użycia takiej broni" - zwrócił uwagę.
Peter Brookes pracował jako oficer wywiadu CIA w departamencie operacyjnym, gdzie zajmował się polityką światową, kontrolą zbrojeń i rozprzestrzenianiem broni masowego rażenia. W New York Post ukazują się komentarze jego autorstwa dotyczące polityki zagranicznej, obronności i handlu. Ma szerokie doświadczenie służby wojskowej, czynnie uczestniczył w operacjach wojskowych w Kuwejcie, na Haiti i w Bośni, ma na swoim koncie ponad 1300 godzin wylatanych w samolocie zwiadowczym EP-3.
Konferencję poświęcona zwalczaniu terroryzmu zorganizowało Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas i Ambasada USA w Warszawie.