PolskaEksperci zalecają szczepienie przeciw wirusowi HPV, który wywołuje raka szyjki macicy

Eksperci zalecają szczepienie przeciw wirusowi HPV, który wywołuje raka szyjki macicy

Rutynowe szczepienie dziewcząt i młodych kobiet przeciwko wirusowi HPV, który wywołuje raka szyjki macicy, zalecają polskie i międzynarodowe towarzystwa medyczne. Szczepienie to nie zwalnia jednak kobiet z obowiązku wykonywania cytologii - podkreślali eksperci na konferencji prasowej w Warszawie.

Eksperci zalecają szczepienie przeciw wirusowi HPV, który wywołuje raka szyjki macicy
Źródło zdjęć: © PAP

Przyczyną raka szyjki macicy są głównie określone typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), atakujące błony śluzowe narządów płciowych. To wirus bardzo rozpowszechniony. Przenosi się m.in. w czasie kontaktów seksualnych. Szacuje się, że w pewnym momencie życia zakaża się nim ponad połowa dorosłych.

We wrześniu w Europie zarejestrowano szczepionkę przeciwko temu wirusowi. Podczas konferencji prasowej ginekolodzy, wakcynolodzy i onkolodzy poinformowali, że rekomenduje się włączenie jej do kalendarza obowiązujących w Polsce szczepień ochronnych.

Polskie towarzystwa medyczne zalecają rutynowe szczepienia dziewcząt i kobiet mających od 11 do 26 lat. Chodzi przede wszystkim o osoby jeszcze nie zakażone, które nie podjęły współżycia. Można szczepić nawet dziewięciolatki oraz chłopców w wieku 9-15 lat, ponieważ mężczyźni przenoszą wirusa.

Szczepionka jest w 100% skuteczna wobec dwóch rakotwórczych typów wirusa HPV, które odpowiadają za około 80% zachorowań na raka szyjki macicy - zapewniał wiceprezes Towarzystwa Profilaktyki Zakażeń HPV, prof. Marek Sikorski.

Szczepienie pozwala również zapobiec zakażeniu dwoma innymi typami wirusa HPV, które powodują powstanie m.in. trudnych w leczeniu brodawek płciowych. Z kolei u kobiet po leczeniu raka szyjki macicy szczepienie może zapobiegać nawrotom choroby.

Szczepienie obejmuje trzy dawki. Całość kosztuje około 1500 zł. Prezes Towarzystwa Profilaktyki Zakażeń HPV, prof. Sławomir Majewski powiedział, że w najbliższym czasie trudno będzie o refundację szczepionki. Jako jedno z potencjalnych źródeł finansowania szczepień ekspert wskazał realizowany w Polsce program zwalczania różnych typów nowotworów.

Od chwili zakażenia wirusem, do rozwoju raka inwazyjnego, mija 5- 10 lat. To czas na tyle długi, by wykryć chorobę w stadium, w którym jest ona jeszcze w pełni uleczalna. Mimo tego w Polsce co roku na raka szyjki macicy zapada około czterech tysięcy kobiet. Dwa tysiące corocznie umiera, bo za późno zdiagnozowano u nich chorobę.

Dlatego eksperci podkreślają wagę profilaktyki. Oprócz szczepień jest nią badanie cytologiczne, pozwalające na wczesne wykrycie groźnych zmian. Ono ratuje życie. Tymczasem wiele Polek umiera, bo się na badanie nie zgłasza - alarmował prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, prof. Jan Zieliński.

Zagrożenie rakiem szyjki macicy dotyczy głównie niezamożnych i słabo wykształconych pań z małych miast i wsi. One najrzadziej zgłaszają się na badanie cytologiczne - nawet w odpowiedzi na imienne zaproszenie z ośrodka zdrowia, gdy mogą je wykonać za darmo.

Możliwość zaszczepienia się przeciwko wirusowi HPV nie zmieni zasad prowadzenia badań cytologicznych- poinformował wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, dr hab. Tomasz Niemiec. Obecnie kobiety mogą je wykonać bezpłatnie co trzy lata.

"Upowszechnienie szczepień powinno być uzupełnieniem tego programu" - dodał Niemiec.

Kolejną metodą profilaktyki może być odwlekanie momentu rozpoczęcia współżycia oraz monogamia - sugerował prof. Sikorski. Wczesne rozpoczęcie współżycia i duża liczba partnerów seksualnych należą do czynników ryzyka rozwoju raka szyjki macicy - tłumaczył.

Na konferencji poinformowano też, że na świecie trwają badania kliniczne oraz prace związane z rejestracją innej szczepionki na dwa typy rakotwórczego wirusa HPV. Nie wiadomo jeszcze, kiedy będzie ona dostępna.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)