Eksperci zachęcają: kobiety róbcie cytologię
Każda kobieta może zachorować na raka szyjki macicy, żadna z tego powodu nie musi umierać - przekonywali w Warszawie uczestnicy konferencji na temat tej choroby.
Przyczyną raka szyjki macicy są głównie określone typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), atakujące błony śluzowe narządów płciowych. To wirus bardzo rozpowszechniony. Przenosi się m.in. w czasie kontaktów seksualnych.
Szacuje się, że w pewnym momencie życia zakaża się nim ponad połowa dorosłych. Od tego momentu do rozwoju raka inwazyjnego mija 5-10 lat - czas na tyle długi, by wykryć chorobę w stadium, gdy jest ona jeszcze w pełni uleczalna.
Mimo tego w Polsce co roku na raka szyjki macicy zapada około czterech tysięcy kobiet. Dwa tysiące corocznie umiera, bo za późno zdiagnozowano u nich chorobę.
Rozwojowi choroby można zaradzić. Badania cytologiczne są łatwo dostępne, niezbyt kosztowne i niebolesne, tak więc Polki nie powinny umierać na raka szyjki macicy - podkreślał prof. Jan Zieliński, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.
Lekarze uważają jednak, że Polki niechętnie chodzą na badanie, a do klinik trafiają najczęściej w zaawansowanym stadium choroby.
Rak szyjki macicy to choroba rozpowszechniona głównie wśród kobiet biednych i niewykształconych. Szczególnie te panie trzeba zachęcić do regularnych badań cytologicznych - podkreślali uczestnicy konferencji.
Należy w Polsce poprawić świadomość kobiet - zachęcał prof. Marek Spaczyński, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Ma w tym pomóc m.in. rozpoczęty w poniedziałek Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Jest on elementem szerszej kampanii skierowanej do kobiet.
Eksperci chcą w jej ramach przełamywać opór Polek wobec badań cytologicznych i poszerzyć ich wiedzę na temat zapobiegania rakowi szyjki macicy.
Na początku 2007 r. powinien ruszyć program aktywnej profilaktyki raka szyjki macicy - poinformował prof. Spaczyński. Zaproszenia na bezpłatne badania cytologiczne mają trafić do 9,5 miliona kobiet w wieku 25-59 lat.
Eksperci przewidują, że jeszcze z końcem tego roku na rynki europejskie trafi szczepionka przeciwwirusowa, zapobiegająca rakowi szyjki macicy. Szczepionka może kosztować kilkaset złotych. W międzynarodowe prace nad szczepionką zaangażowany jest m.in. prof. Sławomir Majewski, prezes Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Zakażeń HPV.
Jak zapewnił, w prowadzonych dotychczas badaniach skuteczność szczepionki okazała się stuprocentowa.