Trwa ładowanie...
d1phjw6
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Eksperci: dzięki refundacji in vitro co roku mogłoby się urodzić o 6,5 tys. więcej dzieci

Dzięki refundacji metody in vitro każdego roku w Polsce mogłoby się urodzić o 6,5 tys. dzieci więcej niż obecnie - przekonują eksperci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Eksperci: dzięki refundacji in vitro co roku mogłoby się urodzić o 6,5 tys. więcej dzieci
(Thinkstockphotos)
d1phjw6

Konferencję "O niepłodności przy okrągłym stole - leczenie niepłodności w Polsce w perspektywie pacjentów, polityków i lekarzy" zorganizowały Stowarzyszenie na rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz bocian" oraz posłanka Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).

Eksperci przekonywali, że refundacja in vitro to dla budżetu państwa korzystna inwestycja. Dzięki temu co roku w Polsce mogłoby się urodzić o 6,5 tys. dzieci więcej, co oznacza, że po 20 latach ludność Polski mogłaby liczyć o 130 tys. obywateli więcej.

Kidawa-Błońska przekonywała, że wszystkie inwestycje w dzieci i politykę zachęcającą do zakładania rodzin są bardzo ważne. "Finansowanie in vitro to kolejna cegiełka do poprawy jakości życia naszych obywateli. Mam nadzieję, że wkrótce wszystkie pary borykające się z problemem niepłodności będą miały dostęp do refundowanego zapłodnienia metodą in vitro" - mówiła.

d1phjw6

Prezes Stowarzyszenia "Nasz bocian" Anna Krawczyk zwróciła uwagę, że polskie pary - z różnych względów - coraz później decydują się na dzieci, czego efektem są problemy z zajściem w ciążę - obecnie średni wiek urodzenia dziecka to 29,1 lat w przypadku mieszkanek miast i 28,4 w przypadku mieszkanek wsi. Mówiła, że do stowarzyszenia dociera wiele sygnałów od kobiet, które mają coraz mniej czasu na urodzenie dziecka, dlatego jak najszybsze wprowadzenie refundacji jest dla nich sprawą bardzo ważną.

Jak informuje Stowarzyszenie "Nasz bocian", większość krajów UE refunduje częściowo lub w całości zapłodnienie metodą in vitro. W Czechach refundowane są trzy pełne procedury, wraz ze stymulacją hormonalną wszystkim kobietom do 40 lat. W Niemczech refundowane są cztery zabiegi, na Węgrzech - pięć, bez względu na to, czy zabieg przeprowadza się w klinice prywatnej czy publicznej. Hiszpania refunduje zabiegi w publicznych placówkach, Francja - zarówno w publicznych, jak i prywatnych.

* Rządowy program refundacji in vitro*

W ramach programu zaproponowanego przez resort zdrowia w ciągu trzech lat skorzystać z refundacji zapłodnienia in vitro będzie mogło ok. 15 tys. par. Do programu kwalifikowane będą kobiety do 40. roku życia, finansowane będą maksymalnie trzy próby.

d1phjw6

Jeden cykl zapłodnienia został wyceniony przez resort zdrowia na maksymalnie 7,5 tys. zł. Koszty programu, który ma być realizowany od 1 lipca 2013 r. do 30 czerwca 2016 r., to blisko 250 mln zł (w 2013 r.- 33 mln zł, 2014 r. - 82,6 mln zł, 2015 r. i do 31.06.2016 r. - 131,4 mln zł).

W pierwszym roku leczenie rozpocznie 2 tys. par, w drugim - ok. 5,5 tys., a w trzecim - 7,5 tys. par.

d1phjw6

Podziel się opinią

Share

d1phjw6

d1phjw6
Więcej tematów