SpołeczeństwoEkskomunika po aborcji

Ekskomunika po aborcji

Kolumbijski Sąd Najwyższy zezwolił na przeprowadzenie zabiegu aborcyjnego u 11-letniej dziewczynki, która przez cztery lata była wykorzystywana seksualnie przez swojego ojczyma. Sąd przychylił się tym samym do wniosku, jaki złożyła babcia dziewczynki. To pierwszy przypadek legalnej aborcji w Kolumbii. Kardynał Alfonso López Trujillo, były arcybiskup Medellin, powiedział, że wszyscy, którzy przyczynili się do aborcji mocą prawa są objęci ekskomuniką.

Kardynał López Trujillo pełniący funkcję przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Rodziny przypomniał, że ekskomuniką objęci są opiekunowie dziewczynki, lekarze, pielęgniarki, a także politycy i ustawodawcy, którzy mieli udział w wydaniu pozytywnego wyroku Sądu Najwyższego. Ekskomunika nie dotyczy niedoszłej matki dziecka, ponieważ nie ukończyła 16. roku życia. Carlos Lemus, dyrektor szpitala w Bogocie, w którym dokonano zabiegu, stwierdził, że szanuje pogląd kardynała i jako zarządca szpitala bierze na siebie całą odpowiedzialność. Decyzja została zatwierdzona przez wymiar sprawiedliwości i była zgodna z konstytucją. Dziewczynki nie przymuszano do aborcji- podkreślił.

Według oficjalnych danych w 2005 roku zarejestrowano 27 tys. przypadków molestowania seksualnego nieletnich. W opinii specjalistów liczba ta jest w rzeczywistości wyższa. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego zabicie nienarodzonego dziecka wiąże się z automatyczną ekskomuniką wszystkich, którzy mieli udział w zabiegu. Kanon 1398 Kodeksu Prawa Kanonicznego stanowi: "Kto powoduje przerwanie ciąży, po zaistnieniu skutku, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa." Objęty karą personel medyczny, sędziowie i politycy muszą m.in. dokonać publicznej ekspiacji, jeśli chcą, aby ekskomunika została zdjęta. Publiczny akt pokuty nie jest konieczny, gdy dokonana aborcja nie była powodem publicznego zgorszenia.

Kanoniczne kary za dokonanie aborcji znane były już w starożytnym Kościele. Za aborcję karano dożywotnią ekskomuniką, którą w 314 roku synod w Ankyrze zamienił na surową, 10-letnią pokutę.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)