Ekotorby są szkodliwe dla środowiska
Ekologiczne torby na zakupy błyskawicznie zdobywają w Polsce popularność. Wielkie sieci handlowe - m.in. Carrefour i Tesco - sprzedają już torby reklamowane jako przyjazne środowisku. Problem w tym, że - jak ustalił "Dziennik" - nowe ekotorby na razie okazują się równie szkodliwe jak zwykłe foliówki.
16.07.2008 | aktual.: 16.07.2008 10:01
Dwa miesiące temu namawialiśmy czytelników, by wsparli inicjatywę wycofywania z obiegu darmowych foliówek. Do pierwszego numeru gazety z hasłem "Stop torbom foliowym" dołączyliśmy lnianą, a przez to najbardziej ekologiczną torbę. Fakty, jakie zebrała gazeta, dowodzą, że inne rodzaje toreb reklamowanych jako ekologiczne (biodegradowalne lub degradowalne) mogą szkodzić środowisku.
Carrefour wypuścił torbę biodegradowalną, ale klient, który płaci za nią 60 groszy, nie ma później co z nią zrobić - mówi Hanna Żakowska, ekspert od bioopakowań z warszawskiego ośrodka badawczego CEBRO. Bo taka torba musi być wyrzucona do specjalnego pojemnika, a rozłożyć się może jedynie w kompostowni.
A dużych kompostowni w Polsce mamy zaledwie 50. W dodatku nikt nie zajmuje się zbieraniem zużytych torebek. Efekt? My kompostujemy około 2% nadających się do tego odpadów. Tymczasem np. w Danii, Szwecji, Holandii ten odsetek to nawet 80%. Na świecie akcja wycofywania foliówek z obiegu rozgrywała się dzięki współpracy biznesu z samorządem: decyzje sklepów były skoordynowane z działaniami samorządów, które budowały kompostownie, ustawiały pojemniki i uświadamiały mieszkańców - mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja.
Czy można oskarżyć sieci o wprowadzanie klientów w błąd? Gdyby istniała definicja prawna torby ekologicznej, firmy mogłyby odpowiadać prawnie za wprowadzanie klientów w błąd - tłumaczy Kamila Kurowska z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.