ŚwiatEkologiczny i szybki sposób likwidacji iperytu

Ekologiczny i szybki sposób likwidacji iperytu

Naukowcy z Uniwersytetu Tomasza Garrigue Masaryka w Brnie i z czeskiego Wojskowego Instytutu Badawczego opracowali ekologiczny i szybki sposób likwidacji bojowego gazu iperytu - poinformował restiżowy dziennik "Lidove Noviny".

Nowa substancja będzie mogła być wykorzystywana nie tylko w warunkach bojowych, ale także przy likwidacji starych zapasów gazu oraz jako ochrona w przypadku ewentualnego ataku terrorystycznego - twierdzą odkrywcy.

Czeskim naukowcom udało się odkryć kilka enzymów, które potrafią szybko unieszkodliwić iperyt, zarówno w organizmie człowieka, jak i w jego otoczeniu. Enzym - pochodzący z bakterii gruźlicy - niszczy molekułę iperytu w ten sposób, że odszczepia od niej chlor.

Dotychczasowe metody likwidacji iperytu w porównaniu do sposobu opracowanego przez Czechów są - zdaniem specjalistów - bardziej czasochłonne i prymitywne, a ponadto zastosowane w przypadku ataku chemicznego w dużych miastach - nie są całkowicie skuteczne.

Naukowcy wkrótce przeprowadzą testy, które mają pomóc w ustaleniu najlepszego sposobu zastosowania enzymu. Najprawdopodobniej będzie to albo forma żelu albo piany - powiedział jeden z członków zespołu badawczego, biochemik Jirzi Damborski z breńskiego uniwersytetu.

Zastosowanie iperytu w terenie powoduje skutki śmiertelne dla człowieka nawet przez kilka tygodni. Na likwidację czekają obecnie setki tysięcy ton tego gazu znajdujące się w magazynach wielkich mocarstw oraz na dnie Bałtyku, gdzie spoczywają zapasy nazistowskich Niemiec.

Iperyt - wykorzystywany w formie cieczy o charakterystycznym zapachu czosnku i musztardy - został po raz pierwszy użyty w lipcu 1917 r. przez armię niemiecką niedaleko miasta Ypres w Belgii.

Do organizmu gaz dostaje się poprzez skórę. Przenika także przez drewno i tkaniny.

Zbigniew Krzysztyniak

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)