Ekolodzy na budynku ministerstwa: zakazać GMO!
- Ok. 10 30 działacze Greenpeace weszli na budynek Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zawiesili banner z napisem "Zakazać upraw GMO". Pod napisem widnieje rysunek kukurydzy stylizowany na postać z filmu grozy. Rysunek ma symbolizować zagrożenie dla rolnictwa i ludzkiego zdrowia, jakie stwarzają uprawy roślin modyfikowanych genetycznie - poinformował Wirtualną Polskę rzecznik Greenpeace Jacek Winiarski.
W akcji bierze udział ok. 16 osób. Policja jest na miejscu, ale nie interweniuje. - Nie ma takiej potrzeby, nasz protest jest całkowicie pokojowy, próbujemy się dogadać - powiedział Winiarski.
Trwają rozmowy przedstawicieli Greenpeace z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim. Greenpeace domaga się wydania zakazu upraw na terenie Polski genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON 810 firmy Monsanto.
- Dwa dni temu wskazaliśmy organom ścigania oraz polskiemu rządowi pole pod Raciborzem, gdzie w sposób niekontrolowany wysiano zmodyfikowaną genetycznie kukurydzę. Informowały o tym media w całym kraju. Takich pól jest w Polsce wiele i nikt nie ma nad tym kontroli. Ta sytuacja musi się skończyć. Dlatego domagamy się od polskiego rządu wprowadzenia zakazu uprawy kukurydzy MON 810 - mówi Łukasz Supergan, koordynator kampanii STOP GMO.
6 krajów UE zakazało kukurydzy GMO
Kukurydza MON 810 jest jedyną odmianą dopuszczoną przez Unię Europejską do wysiewu na terenie państw członkowskich Wspólnoty. Jednak już sześć krajów unijnych (Austria, Francja, Grecja, Luksemburg, Niemcy i Węgry) wprowadziło na swoim terenie całkowity zakaz uprawy tej odmiany kukurydzy, skutecznie powstrzymując ekspansję GMO na ich terenach. Zakaz ten wydany jest na podstawie tzw. klauzuli bezpieczeństwa, będącej częścią Dyrektywy 2001/18 w sprawie zamierzonego uwalniania do środowiska organizmów zmodyfikowanych genetycznie.
Prawo unijne dopuszcza wysiew modyfikowanej kukurydzy MON 810 na terenie Unii Europejskiej, jednak w Polsce obowiązuje zakaz handlu nasionami roślin modyfikowanych genetycznie. Rolnicy wykorzystują tę lukę prawną i nie mogąc zaopatrywać się w ziarna w Polsce, kupują je w Czechach lub przez omijających prawo polskich pośredników, a następnie wysiewają na terenie naszego kraju. W tej sytuacji rząd nie ma możliwości monitorowania upraw transgenicznych. W roku 2008 w Polsce znajdowało się już 3000 ha pól obsianych GMO.
Firmy biotechnologiczne zapewniają, że genetycznie modyfikowane uprawy są lekarstwem na światowy głód oraz odpowiedzią na niedobór wody i chemizację rolnictwa w wielu regionach świata. Te obietnice okazują się bez pokrycia. Doświadczenia ze stosowaniem GMO w USA, Kanadzie czy Hiszpanii pokazują, że plony z tych upraw wcale nie są większe, a zużycie środków ochrony roślin wzrasta. Uprawy GMO oznaczają też eliminację z rynku tradycyjnych, rodzinnych gospodarstw rolnych. Ich ekspansja oznacza koniec polskiego rolnictwa.
Stanowisko Polskiego Związku Producentów Kukurydzy
"Polski Związek Producentów Kukurydzy wzywa i oczekuje zaprzestania działań podejmowanym przez Greenpeace, które naruszają podstawowe przepisy i prawa wolności obywatela. Oczekujemy od polskich władz, przede wszystkim organów ścigania – Prokuratury i Policji podjęcia odpowiednich kroków prawnych, które nie dopuszczą do powtórzenia się podobnej sytuacji w przyszłości" - pisze związek.
"Kukurydza genetycznie zmodyfikowana MON 810 jest legalnie dopuszczona do uprawy w Unii Europejskiej, została sprawdzona i przebadana pod kątem bezpieczeństwa oraz wpisana do Wspólnotowego Katalogu Odmian Roślin Uprawnych. Mimo usilnych poszukiwań, nie znaleziono żadnych potwierdzonych dowodów naukowych świadczących o szkodliwości tej odmiany, tak na zdrowie ludzi i zwierząt lub środowisko naturalne. Oskarżenia stawiane przez aktywistów Greenpeace są nieprawdziwe i wprowadzają w błąd zarówno rolników jak i opinię społeczną" - czytamy w oświadczeniu.