Ekke Overbeek o pedofilii wśród polskich księży: molestowanych nawet tysiące dzieci
- W swojej książce chciałem pokazać Polakom, że w ich kraju problem pedofilii wśród księży też istnieje. I najprawdopodobniej ofiarą molestowania padły setki, a być może nawet tysiące dzieci - mówi Ekke Overbeek, autor książki "Lękajcie się. Ofiary pedofilii w Kościele mówią", w rozmowie z "Polska The Times".
Overbeek opisuje w swojej książce "świadectwa 12 skrzywdzonych osób są twardym dowodem". Jego zdaniem polski Kościół ma problem z pedofilią. - Sąd skazał już 27 księży za pedofilię - to także niezbity dowód na to, że Kościół w Polsce ma z nią problem. Niby o tych sprawach wiadomo od dawna, ale nie przypominam sobie, aby ktoś zebrał te fakty w jednym miejscu i wyciągnął konkluzję, że przez ostatnie 10 lat ksiądz w Polsce był skazywany za pedofilię co 4-5 miesięcy - mówi.
Autor książki, na prośbę swojej holenderskiej redakcji po serii skandali księży-pedofili w Holandii, zaczął badać, czy Polska także boryka się z tym problemem. - Zacząłem drążyć temat, zapytałem o niego Episkopat Polski. Tam dowiedziałem się, że takiego problemu nie ma, że to jedynie marginalne zjawisko. A gdy zacząłem dopytywać o szczegóły, usłyszałem, że Kościół nie podaje żadnych liczb. Poza tym episkopat utrzymuje, że sprawy pedofilii w polskim Kościele nie da się badać. To jednak ewidentna nieprawda - ocenia. I dodaje, że analizując przypadki już opisane, znalazł ich dziesiątki. - W 27 przypadkach sąd doszedł do wniosku, że ksiądz dopuścił się czynów pedofilskich. Proszę pamiętać, że to są sytuacje, które miały miejsce niedawno. W polskim prawie przedawnienie w przypadku pedofilii następuje szybko. Oznacza to, że na wokandę nie mogą dziś trafić przypadki molestowań z lat 70. czy 80. - wyjaśnia.
- Analizując sytuację w innych krajach, widać, że tam problemem byli nie tyle księża pedofile, co fakt, że oni działali w pewnym systemie, a Kościół tolerował ich działania. Instytucja, która chce stać na straży moralności, ukrywała takie zachowania we własnych szeregach. Pedofilię traktowała jako grzech, podczas gdy jest to przestępstwo. W dodatku niekaranie takich zachowań naraża na niebezpieczeństwo kolejne dzieci - mówi Overbeek. Jego zdaniem właśnie taki schemat obowiązywał w innych krajach, dlatego postanowił sprawdzić, czy w Polsce także.
- Nawet te dane, które posiadamy, sprawiają, że warto je zadać. Wiem, że zebrane informacje są skąpe. Ale wystarczająco obszerne, by mieć wątpliwości i by zadawać kolejne pytania. Bo wszystko wskazuje na to, że ten problem w Polsce także istnieje. Niestety, media w Polsce unikają podstawowych pytań i w ten sposób nie zmuszają episkopatu do zajęcia stanowiska w tej sprawie. To błąd. Bo trzeba wypracować mechanizmy instytucjonalne, które pozwolą ten problem rozwiązać. To powinno być też w interesie samego Kościoła - uważa Overbeek.