Trwa ładowanie...
d7f29qi

Einstein w Nowym Jorku

Albert Einstein (AFP)
Unikalną wystawę poświęconą "najwybitniejszemu umysłowi jaki zna nauka" czyli Albertowi Einsteinowi, przygotowało nowojorskie Muzeum Historii Naturalnej. Zgromadzono na niej niespotykaną dotychczas ilość dokumentów, listów, fotografii dotyczących tego "człowieka stulecia", przy współpracy z Uniwersytetem Hebrajskim w Jerozolimie.

Share
d7f29qi

Wystawa - czytamy w "Rzeczpospolitej" - obejmuje całe życie, od urodzenia w niemieckim Ulm w 1879 roku do śmierci w Princeton w stanie New Jersey w 1955 (do USA wyemigrował w 1933 roku). W Nowym Jorku wystawa będzie prezentowana do 10 sierpnia 2003 roku, potem pojedzie do Jerozolimy i Los Angeles.

Einstein zrewolucjonizował koncepcję przestrzeni, czasu, światła i ruchu, położył podwaliny nowoczesnej fizyki i astronomii. Według rozpowszechnionego mniemania, twórca teorii względności miał być w szkole raczej kiepskim uczniem i próżniakiem; jednak świadectwa szkolne nie potwierdzają tego, z matematyki i fizyki otrzymywał noty celujące; natomiast istotnie reagował alergicznie na dyscyplinę szkolną.

Ekspozycja prezentuje między innymi pierwszą notatkę z 1912 roku zawierającą twierdzenie o tym, iż energia jest postacią masy, i na odwrót. Zwiedzający mogą zobaczyć i przeczytać autentyczne listy kierowane do wybitnego uczonego; na przykład: "Jestem dziewczynką, mam sześć lat, widziałam pana zdjęcie w gazecie, uważam, że powinien pan pójść do fryzjera". (an)

d7f29qi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7f29qi
d7f29qi
Więcej tematów