PolskaEgzaminy na prawo jazdy: drożej i dłużej

Egzaminy na prawo jazdy: drożej i dłużej

Nie dość, że egzaminy na prawo jazdy podrożały w tym roku, to jeszcze trzeba czekać w długiej kolejce, żeby móc zdawać. W niektórych regionach czeka się po 2-3 miesiące. U Katowicach jest nieco lepiej - kandydat na kierowcę wyczekuje na wyznaczenie terminu egzaminu do 1,5 miesiąca.

Egzaminy na prawo jazdy: drożej i dłużej
Źródło zdjęć: © Dziennik Zachodni

01.08.2006 09:20

Nowe zasady, nowe problemy

- Brakuje egzaminatorów i to jest główny powód, że wydłużyły się kolejki oczekujących na egzaminy na prawo jazdy- wyjaśnia Piotr Wcisło, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Katowicach. - Od dziś mógłbym zatrudnić 5-10 egzaminatorów, a i tak nie rozwiązałoby to do końca problemu. Dodaje, że praca egzaminatora jest bardzo trudna i stresująca, a przy tym niezbyt dobrze płatna. - To zajęcie wymaga nie tylko wiedzy, ale i dużej odporności psychicznej - mówi Wcisło.

Egzaminator musi pracować w każdych warunkach - niezależnie od pogody i sytuacji na drodze. W dodatku po zmianie od stycznia br. zasad egzaminowania, kursant większość manewrów musi wykonywać w ruchu miejskim: musi np. zaparkować we wskazanym przez egzaminatora miejscu oraz zawrócić na drodze dwujezdniowej. - To wymaga dodatkowego czasu oraz wzmożonej koncentracji tak u zdającego jak i egzaminującego - podkreślają w katowickim WORD-zie.

Stres pod okiem kamer

A wszystko to dzieje się pod okiem kamer. W związku z nowymi wymaganiami ośrodki egzaminacyjne musiały bowiem zainstalować we wszystkich samochodach kamery i zestawy do rejestracji przebiegu egzaminu. W egzaminie może też uczestniczyć instruktor, który uczył daną osobę prowadzić samochód. Nic więc dziwnego, że ci, którzy są fachowcami w zakresie szkolenia kierowców, wolą uczyć nauki jazdy, niż egzaminować.

- Zmiany w zasadach szkolenia i egzaminowania poszły w dobrym kierunku, dzięki temu potencjalny kierowca nabiera więcej praktycznych umiejętności - mówi Wcisło. - Ale za tym musi też przyjść taka zmiana przepisów, która nie tylko pozwoli dobrze szkolić, ale i sprawnie egzaminować. Szefowie ośrodków egzaminacyjnych już przygotowują w tej sprawie wnioski do ministerstwa.

Mariusz Urbanke

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)