Trwa ładowanie...
dkjlzu8

Egzamin ósmoklasisty 2020. Czy nauka zdalna miała wpływ na wynik? Egzaminatorzy komentują

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki testów, do których w czerwcu przystąpili ósmoklasiści. Uczniowie uzyskali średnio 59 proc. z języka polskiego i 46 proc. z matematyki. Egzaminatorzy, którzy sprawdzali prace z tych przedmiotów oceniają, że nauka zdalna niekoniecznie miała wpływ na te wyniki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Egzamin ósmoklasisty. Znamy wyniki
Egzamin ósmoklasisty. Znamy wyniki (Agencja Gazeta)
dkjlzu8

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły, a jego wynik jest brany pod uwagę podczas rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej. W tym roku uczniowie wyjątkowo przystąpili do egzaminu w czerwcu, a nie w kwietniu. Było to związane z epidemią koronawirusa.

Wybierając język obcy uczniowie najczęściej przystępowali do egzaminu z języka angielskiego, z którego średnio uzyskali 54 proc. Z języka polskiego otrzymali średnio 59 proc., a z matematyki - 46 proc.

Spytaliśmy o te wyniki egzaminatorów. Pamiętajmy, że arkusze zostały wydrukowane i przygotowane jeszcze przed pandemią.

dkjlzu8

Egzamin ósmoklasisty. Egzaminatorzy komentują wyniki

Renata, egzaminatorka języka polskiego: - Wyniki są nieco słabsze. Nie wiem, czy nauka zdalna miała na to wpływ większy niż fakt, że jest to drugi rocznik z luką programową po likwidacji gimnazjum i z fatalną podstawą programową. Egzamin z języka polskiego w ubiegłym roku wydawał się znacznie łatwiejszy. Jakby napisany specjalnie po to, by ogłosić sukces reformy.

Dodaje, że w tym roku więcej było wypracowań ocenionych na zero punktów jako niespełniających kryterium realizacji tematu (to dotyczyło opowiadania) lub - choć rzadziej - formy wypowiedzi (po raz pierwszy w charakterze tekstu argumentacyjnego wystąpiło przemówienie).

Tomasz, egzaminator matematyki: - Wydaje mi się, że nauka zdalna nie miała wpływu na wynik egzaminu z matematyki. Te wyniki tegoroczne są porównywalne do poprzedniego roku, nawet nieco lepsze. Moim zdaniem to przez to, że arkusz z tego przedmiotu i schemat punktowania był łatwiejszy, niż w roku ubiegłym.

Podkreśla: - Warto, aby rodzice i przede wszystkim dzieci skupiały się na centylach, bo to one pokazują, ile procent uczniów napisało gorzej, i ile ile procent napisało lepiej. Można porównać swój wynik z wynikami uczniów w całym kraju. I to dopiero pokazuje, ile można jeszcze zrobić, żeby się poprawić z danej dziedziny.

dkjlzu8

Egzamin ósmoklasisty. Kolejny krok - kwalifikacja do szkoły ponadpodstawowej

Do wtorku 4 sierpnia, do godziny 15 absolwenci mają czas na to, by uzupełnić swój wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Od 13 sierpnia do 18 sierpnia w szkole, do której kandydat został zakwalifikowany, należy potwierdzić wolę przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkół ponadpodstawowych ogłoszone będą 19 sierpnia 2020 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dkjlzu8

Podziel się opinią

Share
dkjlzu8
dkjlzu8
Więcej tematów