Trwa ładowanie...
d47l5x8

Egipt: prokurator generalny zmarł w wyniku ataku bombowego

Zmarł prokurator generalny Egiptu Hiszam Barakat, ranny w zamachu bombowym, do którego doszło w poniedziałek na przedmieściach Kairu. Do ataku przyznała się w internecie mało znana grupa, "Ludowy Ruch Oporu Gizy".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Egipt: prokurator generalny zmarł w wyniku ataku bombowego
(PAP/EPA, Fot: Khaled Elfiqi)
d47l5x8

Rannego prokuratora najpierw przewieziono do szpitala, a agencja prasowa MENA podała w pierwszych doniesieniach, że odniósł on lekkie obrażenia. Następnie jednak powiadomiła o jego śmierci. Informację potwierdziło AFP dwóch ministrów rządu egipskiego, a Reuterowi - źródła medyczne.

Źródła agencji Reutera podają, że w konwój prokuratora uderzył samochód, w którym znajdowały się materiały wybuchowe. Rannych w zamachu zostało dwóch ochroniarzy prokuratora oraz dwóch cywilów.

Reuters zwraca uwagę, że w Egipcie w ostatnim czasie coraz częściej dochodzi do zamachów na przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości i władz państwowych. Atak na prokuratora przeprowadzono w przededniu drugiej rocznicy masowych protestów, które doprowadziły do wojskowego zamachu stanu i obalenia, wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego, prezydenta Mohammeda Mursiego.

d47l5x8

Zabójstwo Barakata jest pierwszym atakiem na tak wysokiego przedstawiciela władz od nieudanego zamachu z 2013 roku na ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Mohammeda Ibrahima.

Do zamachu doszło w dzielnicy Heliopolis, kiedy konwój z samochodem prokuratora wyruszał spod jego domu do centrum miasta. Grupa przyznała się do przeprowadzenia ataku na swoim profilu na Facebooku. Opublikowała także zdjęcia, które - według niej - przedstawiają miejsce zamachu.

Agencja Reutera podkreśla, że egipski wymiar sprawiedliwości jest na celowniku islamistów, którzy sprzeciwiają się rządom prezydenta Abdela Fattaha al-Sisiego i wysokim wyrokom (w tym wielu karom śmierci) dla członków Bractwa Muzułmańskiego.

d47l5x8

Prezydent Sisi, który jest wojskowym, odsunął od władzy w 2013 r. - w wyniku zamachu stanu - swojego poprzednika wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego - Mohammeda Mursiego.

Atak na prokuratora przeprowadzono w przededniu drugiej rocznicy masowych protestów, które doprowadziły do wojskowego zamachu stanu i obalenia Mursiego.

Zamach na Barakata jest pierwszym atakiem na tak wysokiego przedstawiciela władz od ataku z 2013 roku na ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Mohammeda Ibrahima.

Czytaj również: Egipt po przemianach? "Demokracji nie ma, policja nadal jest brutalna".

d47l5x8

Podziel się opinią

Share
d47l5x8
d47l5x8