ŚwiatEgipska Rada Prawna przełożyła termin posiedzenia ws. konstytuanty

Egipska Rada Prawna przełożyła termin posiedzenia ws. konstytuanty

Najwyższa Rada Prawna - zwierzchni organ wymiaru sprawiedliwości Egiptu - przełożyła "z powodów administracyjnych" zaplanowane na ten dzień posiedzenie ws. legalności konstytuanty, która przygotowała kontrowersyjny projekt nowej ustawy zasadniczej.

Poinformowali o tym agencję Associated Press przedstawiciele egipskich władz, zastrzegając anonimowość. Jak podali, nie wiedzą, czy nowy termin posiedzenia Rady został wyznaczony.

Według anonimowego adwokata, na którego powołuje się agencja AFP, posiedzenie zostało odroczone, ponieważ sędziowie uznali, że nie mogą się zebrać z powodu odbywającej się przed budynkiem Rady licznej manifestacji. Więcej szczegółów nie ujawniono.

Informacja o przesunięciu posiedzenia Najwyższej Rady Prawnej nadeszła w chwili, gdy tysiące zwolenników prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego zebrały się przed budynkiem tego gremium w Kairze w oczekiwaniu na orzeczenie w sprawie legalności konstytuanty.

- Manifestujący islamiści spędzili noc przed siedzibą Rady, próbując uniemożliwić sędziom wejście do budynku - powiedział AFP jeden z demonstrantów. Wiele osób trzymało plakaty z wizerunkiem prezydenta Mursiego.

Gdyby Rada zdecydowała o rozwiązaniu zgromadzenia konstytucyjnego, los konstytucji już zatwierdzonej przez to zgromadzenie w piątek pozostaje niejasny. Jeśli dojdzie do zaplanowanego na 15 grudnia referendum w sprawie projektu nowej konstytucji, opozycja może stanąć przed wyborem: bojkotu plebiscytu lub zmobilizowania ludzi, by głosowali za odrzuceniem projektu.

Wynik orzeczenia Rady będzie więc wyzwaniem dla prezydenta Mursiego, który w zeszłym tygodniu ogłosił pakiet dekretów znacznie poszerzających jego kompetencje.

Dekrety m.in. uniemożliwiają zaskarżanie działań prezydenta w sądach do czasu ukończenia prac nad konstytucją (co ma nastąpić w lutym przyszłego roku) oraz nie pozwalają na rozwiązanie zdominowanego przez islamistów zgromadzenia konstytucyjnego.

Mursi twierdzi, że jego dekrety są niezbędne, by chronić demokratyczną transformację kraju. Najwyższa Rada Prawna uznała już wcześniej prezydenckie dekrety za zamach na niezawisłość sądownictwa.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)