Efekt "białego szczytu": ratownicy zawieszają protest
Ratownicy medyczni zdecydowali o wstrzymaniu zapowiadanej na ten tydzień akcji protestacyjnej - poinformował przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego (KZZPRM) Robert Szulc. Taką decyzję związkowcy podjęli w czasie obrad "białego szczytu" w Warszawie, po rozmowie z premierem Donaldem Tuskiem. Według ratowników, premier miał zagwarantować im dalsze rozmowy na temat ich postulatów.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/bialy-szczyt-o-zdrowiu-6038637328860289g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/bialy-szczyt-o-zdrowiu-6038637328860289g )
”Biały szczyt” o zdrowiu
Byłem zaskoczony podejściem premiera, bo bardzo poważnie potraktował nasze środowisko. Zagwarantował nam jak najszybsze spotkanie i rozmowy na temat naszych postulatów. Dlatego myślę, że jeżeli jest dobra wola ze strony rządu dotycząca tych rozmów, to myślę, że na razie wstrzymamy się z akcją, przynajmniej do czasu dalszych rozmów na szczeblu rządowym, dotyczących trzech naszych najważniejszych postulatów - powiedział Szulc.
Dodał jednocześnie, że poszczególne komisje zakładowe związku będą same decydowały, w jaki sposób prowadzić rozmowy ws. podwyżek płac z dyrektorami placówek służby zdrowia. Na pewno niektóre komisje zakładowe, które rozmawiają z dyrektorami jednostek o podwyżkach, będą podejmowały same decyzje, w jaki sposób dalej te rozmowy prowadzić. Wiem, że większość dyrektorów podejmie te rozmowy w tym tygodniu. Liczę, że większość przychyli się do postulatów ratowników i ci pracownicy dostaną podwyżki - zaznaczył Szulc.
KZZPRM domaga się podwyżek dla personelu średniego, w tym ratowników - proporcjonalnych wobec podwyżek dla lekarzy i pielęgniarek. Ratownicy domagają się także nowelizacji ustawy o systemie emerytalnym dla pracowników ratownictwa medycznego, nowelizacji Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz jasnego określenia systemu finansowania ratownictwa w 2008 roku i w latach następnych.
Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego zrzesza ok. 1,5 tys. członków. W sumie w Polsce w ratownictwie medycznym pracuje kilkanaście tysięcy osób.