Edward Snowden przechytrzył służby i dziennikarzy?
Były agent CIA poszukiwany za ujawnienie tajemnic państwowych i szpiegostwo przepadł bez wieści. Edwarda Snowdena poszukują zarówno dziennikarze, jak i amerykański wywiad.
Amerykanin miał przylecieć w niedzielę do Moskwy. Podobno wsiadł na pokład samolotu w Hongkongu, ale na lotnisku Szeremietiewo nikt go nie widział. Rosja oficjalnie twierdzi, że Edward Snowden nie przekraczał jej granic. Takie stwierdzenia mogą być prawdziwe, jeśli przyjąć że były agent CIA przebywał cały czas w strefie tranzytowej czekając na lot do Hawany.
Jednak tu ślad się urywa. Snowden nie wsiadł do samolotu lecącego na Kubę. Nie wiadomo gdzie jest teraz. Rosyjscy dziennikarze snują przypuszczenia, że mógł zostać wywieziony z lotniska przez dyplomatów Ekwadoru. Państwo to zgodziło się udzielić mu schronienia. Mógł też w przebraniu pilota wejść na pokład samolotu lecącego do Hawany.
Samolot, którym miał lecieć Snowden wylądował w Hawanie
Edward Snowden nie przyleciał do kubańskiej stolicy z pokładzie samolotu "Aerofłotu" . Maszyna zgodnie z planem wylądowała w porcie lotniczym imienia Jose Marti w Hawanie.
Jeden z członków załogi powiedział agencji ITAR-TASS, że w samolocie nie było żadnego specjalnego pasażera, a jedynie dziennikarze. Nazwisko Edwarda Snowdena widnieje jednak na liście pasażerów.
Władze USA nie wiedzą, ile tajnych materiałów ma Snowden
Służby wywiadowcze USA wciąż nie wiedzą, ile tajnych materiałów posiada Edward Snowden, który ujawnił amerykański program inwigilowania łączności telefonicznej i internetowej - poinformował Reuters, powołując się na przedstawicieli władz USA.
Wyrazili oni obawy, że Snowden mógł zabrać więcej dokumentów niż początkowo szacowano, a jego sprzymierzenie się z założycielem demaskatorskiego portalu internetowego WikiLeaks Julianem Assange zwiększa prawdopodobieństwo upublicznienia tych materiałów.
Prowadzący śledztwo uważają, że Snowdenowi, który pracował na Hawajach jako informatyk w firmie będącej partnerem zewnętrznym Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), częściowo udało się zatrzeć ślady przejęcia szerokiego zestawu informacji na temat operacji NSA i jej brytyjskiego odpowiednika GCHQ - powiedzieli zastrzegający sobie anonimowość rozmówcy Reutera.
Powołując się na źródła oficjalne przewodnicząca komisji do spraw wywiadu Senatu USA Dianne Feinstein oświadczyła w telewizji pod koniec ubiegłego tygodnia, iż Snowden posiada około 200 tajnych dokumentów. Natomiast według jednego z informatorów Reutera, liczba ta jest znacznie zaniżona, gdyż w rzeczywistości chodzi o tysiące skopiowanych z zasobów NSA materiałów.
Po wyjeździe z USA do Hongkongu Snowden udostępnił część swej dokumentacji dwóm dziennikom - "Washington Post" i brytyjskiemu "Guardianowi".
Podczas zorganizowanej w poniedziałek telefonicznej konferencji z dziennikarzami przebywający od roku w ambasadzie Ekwadoru w Londynie Assange oświadczył, iż zaaranżował i opłacił wyjazd Snowdena z Hongkongu.