PolskaEdmund Niziurski skończył 80 lat

Edmund Niziurski skończył 80 lat

List gratulacyjny z okazji 80. urodzin
wystosował do pisarza Edmunda Niziurskiego marszałek Sejmu
Włodzimierz Cimoszewicz. Autor "Sposobu na Alcybiadesa" i
"Niewiarygodnych przygód Marka Piegusa" skończył 80 lat w
niedzielę.

"Pana utwory, zaliczane do klasyki literatury młodzieżowej, bawią kolejne już pokolenie równocześnie wychowując je - kształtując dobry smak oraz pokazując wzory zachowań" - napisał Cimoszewicz w liście gratulacyjnym.

Edmund Niziurski urodził się 10 lipca 1925 w Kielcach. Uczył się w tamtejszym gimnazjum, jednak naukę przerwała wojna. Wraz z rodziną został ewakuowany na Węgry. Do Polski wrócił w 1940 r. Pracował jako robotnik w "Hucie Ludwików" i praktykant rolny w majątku Jeleniec pod Ostrowcem Świętokrzyskim.

Po zakończeniu wojny kontynuował studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Studiował równocześnie dziennikarstwo na Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Krakowie i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszkał i pracował w Katowicach i Kielcach, a od 1952 r. w Warszawie.

Jako pisarz debiutował w 1944 r. w wydawanym przez Armię Krajową "Biuletynie Informacyjnym", w którym opublikował wiersz. Po wojnie współpracował z czasopismami "Płomyk", "Świat Młodych", "Wieś" oraz z Polskim Radiem jako autor słuchowisk.

Popularność i uznanie przyniosły mu utwory dla dzieci i młodzieży. Nawet we wczesnych powieściach, pisanych w czasie ograniczeń wynikających z wprowadzania realizmu socjalistycznego, Niziurski potrafił przeciwstawić się schematom. Jego powieści mają dynamiczną, często sensacyjną akcję, najbardziej cenione przez czytelników w różnym wieku jest charakterystyczny dla Niziurskiego nieco absurdalny humor.

Najbardziej znane powieści Niziurskiego dla młodzieży to: "Księga urwisów", "Sposób na Alcybiadesa" (szkolna lektura wpisana na Listę honorową im. Andersena), "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa", "Klub włóczykijów", "Naprzód, Wspaniali", "Adelo, zrozum mnie", "Awantura w Niekłaju".

Dla czytelnika dorosłego Niziurski napisał takie powieści, jak "Przystań Eskulapa", "Pięć manekinów", "Salon wytrzeźwień". Jego utwory były przekładane na wiele języków, w tym chiński.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)