E-paragony. Od kiedy zastąpią papierowe? Cyfrowa rewolucja
Ministerstwo Finansów planuje zmianę w wystawianiu paragonów. Papierową wersję mają zastąpić paragony elektroniczne. Zanim zmiana wejdzie w życie, można skorzystać z rządowej aplikacji e-Paragony. Za jej pomocą można kontrolować i dokumentować wydatki, a w przyszłości umożliwi także pobieranie paragonu elektronicznego.
Zamiast tradycyjnego dokumentu potwierdzającego dokonanie transakcji w papierowej formie, e-paragon jest jego niematerialną, elektroniczną wersją. E-paragon ma być wysyłany jako wiadomość tekstowa poprzez SMS lub drogą mailową i zawierać te same informacje, które znajdują się obecnie na papierowym odpowiedniku. Nowy sposób przedstawienia klientowi dowodu zakupu prawdopodobnie wymuszać będzie nieco dłuższy czas oczekiwania, jednak z perspektywy ochrony środowiska jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne. Pozwala bowiem na znaczne ograniczenie zużycia papieru. E-paragony to wspólny projekt Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Nowa forma potwierdzenia transakcji to także znaczne ułatwienie działań Centralnego Repozytorium Kas, które odpowiedzialne jest za kontrolę użytkowników kas fiskalnych i wykrywanie oszustw podatkowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nadchodzi czas "zaciskania pasa". Rząd jednak woli dosypać pieniądze wszystkim
E-paragony. Od kiedy będą obowiązywać?
Obecnie korzystanie z e-paragonów nie jest obowiązkowe. Plany Ministerstwa Finansów zakładają jednak, że w przyszłości oprogramowanie kas online wymagać będzie od przedsiębiorców niezbędnych aktualizacji.
Kasy fiskalne drukujące papierowe paragony zaczęły być wypierane przez nowe odpowiedniki, których działanie opiera się na połączeniu internetowym. Z takiego rozwiązania korzysta coraz więcej usługodawców i sprzedawców. Od maja 2021 roku przepisy zalecają przedsiębiorcom przejście na kasy online, chociaż większość z tych modeli nie jest jeszcze wyposażona w możliwość wystawiania e-paragonów. Szczegółowa zmiana przepisów regulująca kwestię elektronicznej wersji dowodu zakupu nie jest jeszcze znana.
Jeśli przepisy dotyczące wystawiania e-paragonów wejdą w życie, dla wielu przedsiębiorców będzie to oznaczało zaopatrzenie się w kasy online z odpowiednim oprogramowaniem bądź korzystanie z kas wirtualnych.
E-paragony mogą być obecnie wystawiane jedynie przy zastosowaniu kasy mającej postać oprogramowania (tzw. wirtualnej). Od czerwca 2020 roku kasy tego typu mogą być instalowane m. in. u przedsiębiorców z branży transportowej, gastronomicznej i hotelarskiej. E-paragon można wystawić i wydać nabywcy, za jego zgodą i w sposób z nim uzgodniony – czytamy na stronie Ministerstwa Finansów.
Aplikacja e-Paragony dostępna już teraz
Zanim przepisy dotyczące elektronicznych paragonów wejdą w życie i będą obowiązywać w szerokim obiegu, Ministerstwo Finansów przygotowało aplikację e-Paragony. Umożliwia ona:
- zarządzanie wydatkami i przypisywanie do nich paragonów (dodawanie papierowych paragonów do aplikacji),
- dokumentowanie wydatków
- zgłaszanie nieprawidłowości dotyczących wydatków lub paragonów
Planowane jest rozbudowanie aplikacji o funkcję, która umożliwi pobieranie e-Paragonu bezpośrednio z kasy.
Trwa ładowanie wpisu: twitter