Dźwiękowe wieżowce
Od połowy czerwca w Polsce obowiązują nowe przepisy przeciwpożarowe. Decyzją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji we wszystkich wieżowcach użyteczności publicznej powinien zostać zainstalowany dźwiękowy system ostrzegawczy. Na dostosowanie do przepisów właściciele budynków mają dwa lata.
Jako wieżowiec traktowane są wszystkie budynki powyżej 25 metrów. Nowe przepisy dotyczą akademików, hoteli, teatrów, kin, szpitali oraz obiektów handlowych o powierzchni przekraczającej 10 tysięcy metrów kwadratowych. W Bydgoszczy takich budowli jest ponad czterdzieści, w całym województwie około stu.
- Hipermarkety, które ostatnio powstały w Bydgoszczy, mają takie zabezpieczenia, ale bez atestu. Wtedy gdy były oddawane do eksploatacji, tego typu zabezpieczenie nie było jeszcze konieczne. Trudno mi powiedzieć, czy kiedy zaczniemy egzekwować nowe przepisy, te obiekty dostaną certyfikację na swoje systemy - mówi Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Toruniu.
Stosowanie systemu ostrzegawczego umożliwia w razie zagrożenia pożarowego nadanie sygnałów z punktu dowodzenia znajdującego się wewnątrz budynków. - Właśnie ten problem połączenia nie został jeszcze do końca opracowany. Nie wiem, jak to w praktyce będzie rozwiązane - przyznaje P. Frątczak.
Każdy z budynków musiałby mieć połączenie z jednostką straży pożarnej, która podejmowałaby interwencję po otrzymanym sygnale dźwiękowym z konkretnego miejsca. Instalacja takiego systemu jest kosztowna. Administratorzy budynków muszą się liczyć z kilkutysięcznym wydatkiem. Nie wszystkich będzie na to stać. Szpitale czy akademiki mogą wkrótce znaleźć się w patowej sytuacji. Tymczasem dostosowanie się do nowych przepisów jest jednym z wymogów stawianych Polsce przed wejściem do Unii Europejskiej i na wykonanie właściciele mają dwa lata. Po tym okresie straż pożarna rozpocznie kontrole.
ann