Trwa ładowanie...
daha0b4

Dzisiaj zakupów nie zrobisz. Obchodzimy Święto Matki Boskiej Zielnej

W sobotę zakupów raczej nie zrobisz, chyba, że za ladą stoi właściciel sklepu. Powód? W całej Polsce obchodzimy dziś Święto Matki Boskiej Zielnej. Większość sklepów i firm jest nieczynna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dzisiaj zakupów nie zrobisz. Obchodzimy Święto Matki Boskiej Zielnej
(WP, Fot: Krzysztof Hawrot)
daha0b4

Wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski zaapelował do pracodawców, żeby oddali swoim pracownikom dzień wolny. Należy im się to za święto przypadające w sobotę. Związkowiec prosi, żeby udzielić dnia wolnego jeszcze w czasie trwania upałów.

Prawnik okręgowej inspekcji pracy, Aleksandra Zagajewska, tłumaczy, że nie wszyscy pracownicy mogą spodziewać się dnia wolnego. Pracodawca ogranicza czas pracy. To oznacza, że może zarządzić pracę po cztery zamiast po osiem godzin.

- Udzielenie wolnego dnia dotyczy najczęściej tych, którzy pracują na etacie od poniedziałku do piątku – tłumaczy Zagajewska. Wolnego nie muszą otrzymać też ci, którzy zatrudnieni są na umowy cywilno-prawne.

daha0b4

Doradca zarządu konfederacji Lewiatan, Jeremi Mordasewicz zwraca uwagę, że każdy dzień wolny to koszt dla gospodarki. Dla pracownika jeden dzień wolnego to koszt około 200 złotych. Pracodawca traci według szacunków Lewiatana, trzy razy tyle. Wszystko dlatego, że nie pracuje zainwestowany kapitał w postaci maszyn, urządzeń czy budynków.

Przed Polakami w tym roku jeszcze kilka wolnych dni: 1 i 11 listopada oraz 25 i 26 grudnia.

daha0b4

Podziel się opinią

Share
daha0b4
daha0b4
Więcej tematów