Trwa ładowanie...
22-09-2014 09:18

Dzisiaj pojedziesz za darmo komunikacją miejską

W poniedziałek, 22 września, stołeczna komunikacja miejska przewiezie pasażerów nawet jeżeli nie będą mieli ważnego biletu. "Dzień bez samochodu" to ostatnia odsłona Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Dzisiaj pojedziesz za darmo komunikacją miejskąŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d2v6pon
d2v6pon

W poniedziałek - autobusem, metrem, tramwajem, SKM oraz pociągami Kolei Mazowieckiej i Warszawskiej Kolei Dojazdowej w strefie wspólnego biletu pojedziemy za darmo. A to nie wszystko. Wszyscy kierowcy zostawiający samochody na parkingach P+R nie zapłacą ani złotówki.

W ten sposób, w ramach międzynarodowej akcji, stołeczni urzędnicy przekonują warszawiaków do korzystania z publicznej komunikacji.

Przedstawiają przy tym wyliczenia, z których wynika, że jest to bardziej ekologiczne.

Auto, którym podróżuje średnio 1,3 pasażera, emituje ok. 140 g/km dwutlenku węgla na osobę, natomiast autobus, którym jedzie średnio 80 osób – tylko 11 g/km na osobę, a tramwaje i metro w ogóle nie emitują dwutlenku węgla.

d2v6pon

"Autobus wiozący 80 osób zajmuje na drodze powierzchnię ok. 27 metrów kwadratowych, do przewiezienia tej samej liczby osób potrzeba aż 62 samochodów, które zajmują aż 400 metrów kwadratowych drogi" – argumentują urzędnicy w komunikacie.
To już 13. edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Obchodzona jest pod hasłem "Podróż samochodem = stracony czas i pieniądze, stres, korki, hałas oraz spaliny".

d2v6pon
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v6pon
Więcej tematów