Trwa ładowanie...
d48ortj
x-news/Storyful

Dzisiaj pojedziesz za darmo komunikacją miejską

W poniedziałek, 22 września, stołeczna komunikacja miejska przewiezie pasażerów nawet jeżeli nie będą mieli ważnego biletu. "Dzień bez samochodu" to ostatnia odsłona Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dzisiaj pojedziesz za darmo komunikacją miejską
(WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
d48ortj

W poniedziałek - autobusem, metrem, tramwajem, SKM oraz pociągami Kolei Mazowieckiej i Warszawskiej Kolei Dojazdowej w strefie wspólnego biletu pojedziemy za darmo. A to nie wszystko. Wszyscy kierowcy zostawiający samochody na parkingach P+R nie zapłacą ani złotówki.

W ten sposób, w ramach międzynarodowej akcji, stołeczni urzędnicy przekonują warszawiaków do korzystania z publicznej komunikacji.

Przedstawiają przy tym wyliczenia, z których wynika, że jest to bardziej ekologiczne.

d48ortj

Auto, którym podróżuje średnio 1,3 pasażera, emituje ok. 140 g/km dwutlenku węgla na osobę, natomiast autobus, którym jedzie średnio 80 osób – tylko 11 g/km na osobę, a tramwaje i metro w ogóle nie emitują dwutlenku węgla.

"Autobus wiozący 80 osób zajmuje na drodze powierzchnię ok. 27 metrów kwadratowych, do przewiezienia tej samej liczby osób potrzeba aż 62 samochodów, które zajmują aż 400 metrów kwadratowych drogi" – argumentują urzędnicy w komunikacie.
To już 13. edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Obchodzona jest pod hasłem "Podróż samochodem = stracony czas i pieniądze, stres, korki, hałas oraz spaliny".

d48ortj

Podziel się opinią

Share

d48ortj

d48ortj
Więcej tematów