Trwa ładowanie...
16-10-2013 05:52

Dzisiaj obchodzimy Dzień Papieża Jana Pawła II

35 lat temu, 16 października 1978, kardynał Karol Wojtyła wybrany został na papieża. Wprawdzie dzień ten od jego śmierci nie jest już świętem w Watykanie, ale nie został też zapomniany.

Dzisiaj obchodzimy Dzień Papieża Jana Pawła IIŹródło: PAP, fot: Jacek Bednarczyk
d12bpf7
d12bpf7

O dzisiejszej rocznicy pamiętał dziennik “L'Osservatore Romano”. Zamieszcza on poświęcony Janowi Pawłowi II fragment najnowszej książki włoskiego reportera Luigiego Geninazziego, który zajmował się polskimi sprawami od strajku w Stoczni Gdańskiej. Jest on przekonany, że losy komunizmu były przesądzone w momencie wyboru arcybiskupa krakowskiego, 16 października 35 lat temu.

16 października obchodzimy w naszym kraju Dzień Papieża Jana Pawła II.

Jan Paweł II był pierwszym od ponad 450. lat nie pochodzącym z Włoch oraz najmłodszym z papieży, od półtora wieku. Miał 58 lat. Został wybrany w ósmym głosowaniu, większością 99 głosów, spośród 111 uczestników konklawe. Nowy papież, pochodzący zza "żelaznej kurtyny" wzbudził niespotykane zainteresowanie mediów i polityków na całym świecie oraz życzliwość zwykłych ludzi. Już w pierwszym przemówieniu, zaraz po wyborze, zwrócił się do wiernych, nie po łacinie, jak to było dotychczas zwyczajem papieskim, lecz po włosku, mówiąc prostym i zrozumiałym językiem. O ile za granicą wybór Karola Wojtyły był raczej akceptowany, o tyle w ojczyźnie budził bardzo różne emocje. Od entuzjazmu i niedowierzania rodaków, po negatywny odbiór władz, które zezwoliły jedynie na lakoniczny komunikat telewizyjny. Dla bloku państw komunistycznych, na czele ze Związkiem Radzieckim, wybór polskiego kardynała na papieża był potężnym ciosem.

Jan Paweł II wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata, między innymi przyczynił się do upadku komunizmu. Angażował się w działania na rzecz porozumienia między wyznawcami chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Był pierwszym papieżem, który odwiedził kościół protestancki oraz synagogę, a także rozpoczął publiczny dialog głowy Kościoła katolickiego z muzułmanami. Za nieocenione uważa się jego zasługi dla dialogu katolicko-żydowskiego. Podczas jego pontyfikatu ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm. Dwa lata temu papież Polak został beatyfikowany, a 27 kwietnia przyszłego roku będzie kanonizowany. Uroczystość zaplanowano w święto Miłosierdzia Bożego, którego Jan Paweł II był orędownikiem.

d12bpf7

Przesłanie pontyfikatu papieża Polaka odzwierciedlały słowa wypowiedziane przez niego na początku misji: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy". Nazwany papieżem pielgrzymem, Jan Paweł II odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich kontynentach, odwiedzając 130 krajów. Niestrudzenie docierał do obszarów nędzy materialnej i głodu, a także tam, gdzie było łamane prawo do wolności i godnego życia.

Papież Polak dziewięciokrotnie odwiedził ojczyznę, odbył około 145 podróży po Włoszech. Przewodniczył blisko 200. uroczystościom beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. Zwołał 14 synodów biskupów, mianował 232 kardynałów, wśród nich 10. Polaków. Zwołał kilkanaście spotkań młodzieży z całego świata. Opublikował ponad sto różnych dokumentów. Jest autorem 14. encyklik, z których ta, zatytułowana: "Ut unum sint" jest pierwszą encykliką ekumeniczną. Jan Paweł II zmarł w 9666. dniu pontyfikatu. "Odszedł do domu Ojca" 2 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21.37. W ostatnich dniach życia nieustannie towarzyszyli mu wierni z całego świata, śledząc wiadomości dochodzące z Watykanu oraz trwając na modlitwie w jego intencji. Po kilkuletnim procesie beatyfikacyjnym Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym przez papieża Benedykta XVI, 1 maja 2011 roku w Watykanie.

Właśnie ta rocznica, a konkretnie niedziela 20 października, brana była pod uwagę jako ewentualna data kanonizacji papieża Polaka. Ostatecznie wybrano 27 kwietnia przyszłego roku. Nie ulegnie po niej zmianie liturgiczna uroczystość nowego świętego, ustanowiona na 22 października. Był to dzień inauguracji jego pontyfikatu, gdy padły słowa, które od razu przeszły do historii: "nie lękajcie się otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi".

d12bpf7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12bpf7
Więcej tematów