Dziś wybieramy nowy parlament
Od rana wybieramy 460 posłów i 100 senatorów. O jeden mandat poselski ubiega się statystycznie 15 kandydatów, a o mandat senatora - 5. Lokale wyborcze są otwarte od godz. 7.00 do 21.00.
09.10.2011 | aktual.: 09.10.2011 09:44
Każdy wyborca otrzyma dwie karty do głosowania formatu A4: białą w wyborach do sejmu oraz żółtą w wyborach do senatu. Prawidłowe głosowanie polega na postawieniu znaku "iks" przy nazwisku kandydata, na którego chcemy głosować.
W wyborach do sejmu karta do głosowania ma formę książeczki, w której najpierw należy odszukać listę, a dopiero potem nazwisko kandydata. Głosujemy na jednego kandydata z jednej listy.
W wyborach do senatu nazwiska kandydatów zostały umieszczone alfabetycznie. Żeby głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak "iks" i to w ten sposób, żeby dwie linie przecięły się dokładnie w kratce umieszczonej po lewej stronie przy nazwisku kandydata. Postawienie dwóch znaków "iks" lub niepostawienie żadnego powoduje, że głos jest nieważny.
Po raz pierwszy osoby niewidome i niedowidzące będą mogły w wyborach parlamentarnych głosować za pomocą nakładek w alfabecie Braille'a. Wszystkie karty do głosowania mają jeden ścięty róg, co ma ułatwić osobom niepełnosprawnym odpowiednie umieszczenie nakładki na karcie do głosowania.
Po raz pierwszy w wyborach do senatu wszystkie okręgi wyborcze są jednomandatowe, a to oznacza, że mandat otrzyma osoba, na którą oddano najwięcej głosów.
Każdy wyborca, udając się do lokalu wyborczego, powinien zabrać ze sobą dowód tożsamości ze zdjęciem. Może to być dowód osobisty, paszport lub legitymacja studencka. Osoby, które w dniu wyborów mają ukończone 18 lat, a nie mają jeszcze dowodu osobistego, mogą posłużyć się legitymacją szkolną.