Dziś Światowy Dzień Własności Intelektualnej
26 kwietnia przypada Światowy Dzień Własności Intelektualnej, obchodzony od 2001 roku. Celem obchodów święta jest zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony praw autorskich, patentów i znaków towarowych.
Z tej okazji, co roku podejmowane są różne inicjatywy, mające na celu między innymi ukazanie wpływu praw autorskich, patentów i znaków towarowych na nasze codzienne życie, a także kształtowanie postawy poszanowania praw własności intelektualnej. W Warszawie odbędzie się konferencja "Własność intelektualna w internecie. Jak korzystać, by nie naruszać. Jak chronić, by nie ograniczać". Organizatorami wydarzenia są: Urząd Patentowy RP, Światowa Organizacja Własności Intelektualnej oraz Politechnika Warszawska.
Internet, będący niezwykle użytecznym źródłem informacji, często stanowi również narzędzie naruszeń własności intelektualnej. Udostępnianie w sieci wyników twórczości, jak również korzystanie z nich, powinno odbywać się z poszanowaniem praw autorskich.
Własność intelektualna to prawa związane z działalnością intelektualną w dziedzinie literackiej i artystycznej. Ochronie podlegają także wynalazki we wszystkich dziedzinach działalności ludzkiej, odkrycia naukowe, znaki towarowe i usługowe.
Termin ten powstał się w 1888 roku, gdy w Szwajcarii utworzono agendę, mającą zajmować się tymi zagadnieniami /Bureau fédéral de la propriété intellectuelle/. Popularność zyskał w drugiej połowie XX wieku, gdy utworzono agendę ONZ - WIPO (Światową Organizację Własności Intelektualnej).