Trwa ładowanie...

Dziś prawosławna Wigilia Bożego Narodzenia

W niedzielę prawosławni obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. Święta obchodzą też wierni innych obrządków wschodnich - grekokatolicy i staroobrzędowcy.

Dziś prawosławna Wigilia Bożego NarodzeniaŹródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d3161si
d3161si

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny formalnie używa kalendarza juliańskiego. To kalendarz o wiele starszy od gregoriańskiego, używany w pierwszych wiekach chrześcijaństwa - informuje rmf24.pl za PAP.

Według tego kalendarza święta Bożego Narodzenia wypadają trzynaście dni po katolickich. Wigilia jest więc obchodzona 6 stycznia.

Święta chrześcijan wschodnich poprzedza 40-dniowy post, ściśle przestrzegany szczególnie przez ostatnie dni przed świętami i w wigilię. Tego ostatniego dnia niektórzy wierni aż do kolacji powstrzymują się nawet od picia napojów.

Swiaty wieczer

W zależności od regionu i tradycji na wigilię mówi się nawieczerie, soczelnik lub swiaty wieczer. Nazwa soczelnik pochodzi od socziwa, czyli pszenicy z miodem, która jest tradycyjną potrawą wigilijnego stołu.

d3161si

Kolację wigilijną poprzedza modlitwa i dzielenie się prosforą. To chleb liturgiczny używany w Kościele wschodnim. Ma kształt małych krążków.

Wieczerza wigilijna, podobnie jak u katolików, składa się z dwunastu dań. Rozpoczyna się po pojawieniu się pierwszej gwiazdki na niebie. Na stołach królują ryby, pierogi, żurek lub barszcz z uszkami. Nie może też zabraknąć kutii.

W nocy z niedzieli na poniedziałek prawosławni idą do cerkwi na świąteczne nabożeństwo, które zaczyna się o północy lub o 2.00 nad ranem.

Hierarchowie Cerkwi szacują, że w Polsce mieszka ok. 450-500 tys. prawosławnych. Z kolei w ostatnim spisie powszechnym, przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.

d3161si

Kościół greckokatolicki liczy ponad 33 tys. wiernych. Staroobrzędowcy to jedna z najmniejszych w kraju grup religijnych. Ocenia się, że jest ich 1-2 tys. Mieszkają głównie na Suwalszczyźnie.

Źródło: rmf24.fm

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3161si
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3161si
Więcej tematów