Trwa ładowanie...

Dżihadystyczne Państwo Islamskie kontroluje w Syrii obszar pięć razy większy od Libanu

Państwo Islamskie zajęło wschodnią część syryjskiej prowincji Dajr az-Zaur z miastem Al-Majadin i obecnie kontroluje w Syrii obszar pięciokrotnie większy od Libanu - poinformowało syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Share
Dżihadystyczne Państwo Islamskie kontroluje w Syrii obszar pięć razy większy od Libanu
Źródło: AFP, fot: Welayat Raqa
djatxqc

Według Obserwatorium Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL), które w niedzielę ogłosiło, że przyjmuje nazwę Państwo Islamskie, kontroluje w Syrii obszar rozciągający się od miasta Abu Kamal w Dajr az-Zaur przy granicy z Irakiem po północno-wschodnie obrzeża Aleppo. Abu Kamal leży przy głównej drodze łączącej Aleppo z Bagdadem w Iraku.

Front al-Nusra ustępuje

Zajęcie Al-Majadin, 58-tysięcznego miasta, położonego 80 km od granicy z Irakiem, było możliwe po wycofaniu się stamtąd Frontu al-Nusra, który jest odgałęzieniem Al-Kaidy w Syrii, oraz innych rebeliantów.

Al-Nusra i inne ugrupowania rebelianckie oznajmiły, że zaprzestają walki z radykalnym Państwem Islamskim w różnych rejonach prowincji Dajr az-Zaur graniczącej z Irakiem - podało Obserwatorium. Bojownicy z miejscowych klanów podporządkowali się Państwu Islamskiemu, a miasta i wsie wzdłuż Eufratu poddały temu dżihadystycznemu ugrupowaniu.

Sunniccy dżihadyści z ISIL, którzy od czerwca prowadzą ofensywę w Iraku przeciw zdominowanemu przez szyitów rządowi w Bagdadzie, opanowali obszary na północy i zachodzie tego kraju, a w sąsiedniej Syrii walczą w wojnie domowej z reżimem Baszara al-Asada. W niedzielę ogłosili powstanie kalifatu na zajętych terytoriach w obu krajach i przyjęcie nazwy Państwo Islamskie.

djatxqc

Podziel się opinią

Share
djatxqc
djatxqc
Więcej tematów