Trwa ładowanie...

Dżihadyści zniszczyli w Mosulu cztery świątynie muzułmańskie-mauzolea

Dżihadyści wysadzili w powietrze cztery sunnickie meczety-mauzolea w centrum okupowanego przez nich Mosulu na północy Iraku. Jednocześnie uprowadzili dwóch muzułmańskich duchownych, którzy protestowali przeciwko tym aktom wandalizmu. Zniszczone meczety powstały w latach 662-1258.
Share
Jedna ze zniszczonych budowli
Jedna ze zniszczonych budowliŹródło: PAP/EPA, Fot: STR
d1babmy

Dżihadyści, którzy utworzyli kalifat Państwa Islamskiego (IS) na północy Iraku oraz w północnej i środkowej Syrii, należą do skrajnego sunnickiego odłamu islamu, który nie dopuszcza istnienia mauzoleów wewnątrz świątyń muzułmańskich, ponieważ wierni mogliby kierować modły do osób pochowanych w meczetach zamiast do Boga.

Z tej przyczyny władze IS zamknęły ostatnio piętnaście innych meczetów-mauzoleów w śródmieściu Mosulu i zamierzają je zniszczyć.

2 września ekstremiści islamscy wysadzili w powietrze meczet-mauzoleum imama Bahera w zachodnim Mosulu, który mieszkańcy miasta zdołali obronić przed taką próbą w czerwcu ub. roku.

Odkąd Państwo Islamskie przejęło kontrolę nad Mosulem w dniu 10 czerwca ub. roku dżihadyści burzą również w mieście kościoły chrześcijańskie i klasztory.

d1babmy

Podziel się opinią

Share
d1babmy
d1babmy
Więcej tematów