Trwa ładowanie...
d14he6n

Dziennikarze skazani na karę śmierci. "Poważne znieważenie godności"

Północnokoreański sąd skazał zaocznie na śmierć dwóch południowokoreańskich dziennikarzy za "poważne znieważanie godności" kraju poprzez zrecenzowanie książki "Tajna Korea Północna" i przeprowadzanie wywiadów z jej autorami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Północnokoreański sąd skazał zaocznie na śmierć dwóch dziennikarzy
Północnokoreański sąd skazał zaocznie na śmierć dwóch dziennikarzy (Wikimedia Commons CC BY-SA)
d14he6n

Rzecznik prasowy północnokoreańskiego Sądu Najwyższego przekazał, że książka "złośliwie oczernia rzeczywistość" Korei Płn., opisując, że w kraju "narasta kapitalizm, a za pieniądze można kupić władzę i wpływy". Dziennikarze, którzy zrecenzowali książkę, popełnili "odrażającą zbrodnię poważnego znieważenia godności Korei Płn., posługując się niemoralną zawartością" - powiedział rzecznik.

Sąd skazał na karę śmierci dziennikarzy Son Hyo-rim i Yang Ji-ho, a także wydawców gazet, które opublikowały recenzje. Zażądał także, by rząd Korei Płd. przeprowadził śledztwo i ukarał ich. W oświadczeniu sądu nie wspomina się o karze dla autorów książki.

Książka Jamesa Pearsona, korespondenta agencji Reutera w Seulu i Daniela Tudora, byłego korespondenta "The Economist" w Korei Płd. mówi o życiu w Korei Płn., kraju, który już wcześniej wysuwał poważne oskarżenia wobec południowokoreańskich podmiotów i osób, zarzucając im szkalowanie jego przywódców i systemu politycznego.

d14he6n

Książka powstała na podstawie wywiadów z uciekinierami - dyplomatami i handlowcami. Opisuje rosnący rynek gospodarczy, w którym przeciętni obywatele Korei Płn. interesują się południowokoreańską muzyką i modą oraz oglądają amerykańskie i chińskie filmy z przemytu.

Pearson napisał książkę w 2015 roku, jeszcze zanim dołączył do zespołu Reutersa.

Tłumaczenie książki na język koreański ukazało się w tym miesiącu pod zmienionym tytułem - "Kapitalistyczna Republika Korei".

d14he6n

Podziel się opinią

Share

d14he6n

d14he6n
Więcej tematów