Dziennikarz "NYT" zmyślał i przepisywał teksty
Jeden z błyskotliwych reporterów "New York Timesa" wiele razy sprzeniewierzył się zasadom dziennikarstwa, dopuszczając się plagiatów, wymyślając cytaty i kłamiąc co do miejsc nadawania materiałów - przyznał prestiżowy nowojorski dziennik. 27-letni Jayson Blair nie pracuje już w gazecie.
Wewnętrzne śledztwo wykazało, że mniej więcej połowa z 73 artykułów napisanych przez czarnoskórego reportera od października ubiegłego roku jest w jakimś stopniu zmyślona albo przepisana z Internetu czy innych gazet.
Wyniki dochodzenia "New York Times" opublikował w sobotę na stronie internetowej, a w niedzielę - w edycji drukowanej. W poniedziałek nie brak w gazecie opinii na ten temat. "To zdrada czytelników i nas wszystkich" - napisał komentator dziennika William Safire.
Największe oburzenie wywołało to, że w ostatnich miesiącach Blair dostawał odpowiedzialne zadania i relacjonował sprawy, które bardzo poruszyły Amerykę - od serii snajperskich ataków w okolicach Waszyngtonu, po amerykańskie ofiary wojny w Iraku. Pisał o tym, mimo wcześniejszych zastrzeżeń do jego pracy w dziale miejskim.
Wyszło m.in. na jaw, że sygnowane z przeróżnych miejsc w USA artykuły Blair pisał siedząc w swoim mieszkaniu w Brooklynie i buszując w Internecie albo redakcyjnej bazie danych. Tak było np. z jego relacją ze spotkania z rodzicami uratowanej z irackiej niewoli szeregowiec Jessiki Lynch.
"New York Times" przeprosił czytelników za "czarny moment w 152-letniej historii dziennika" i opublikował listę artykułów, w których Blair sprzeniewierzył się zasadom uczciwego dziennikarstwa. Należy się spodziewać jej dalszego ciągu, bowiem sztab dziennikarzy gazety sprawdza 600 artykułów napisanych przez Blaira, zanim w październiku przeszedł do redakcji krajowej. Gazeta zaprasza czytelników do współpracy i zgłaszania uwag.
Blair pracował w "New York Timesie" od 1999 roku. To, że tak długo udało mu się zmyślać i przepisywać teksty, redakcja tłumaczy "błędami w komunikacji pomiędzy starszymi redaktorami, nielicznymi skargami bohaterów artykułów Blaira, a także jego sprytem i przebiegłością". Z dużym talentem opisywał na przykład miejsca i zachowanie ludzi, których nigdy nie widział.
Wszystko wyszło na jaw pod koniec kwietnia, gdy dziennikarz lokalnej gazety przeczytał w "New York Timesie" podpisany przez Blaira artykuł o kobiecie, która od miesiąca nie ma wieści o swym synu zaginionym w Iraku. Prawie dokładnie ten sam tekst ukazał się w gazecie "San Antonio Express-News" tydzień wcześniej.
Redakcja natychmiast zażądała wyjaśnień; w rezultacie Blair 1 maja zrezygnował z pracy. Teraz nie odpowiada na żadne pytania mediów, a "NYT" pisze, że nie chce pomóc w redakcyjnym śledztwie.(an)