Trwa ładowanie...
d23ieni
15-12-2011 20:50

Dziennikarka "GP" laureatką Nagrody Wolności Słowa

Tegoroczną Nagrodę Wolności Słowa SDP otrzymała Anita Gargas, autorka reportażu "Katastrofa Smoleńska" wyemitowanego w "Misji Specjalnej" w TVP1. "Dziennikarski Laur" dostał b. redaktor naczelny "Fantastyki" Lech Jęczmyk. Nie przyznano Hieny Roku.

d23ieni
d23ieni

Główną Nagrodę Wolności Słowa Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznaje co roku za "publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję oraz naruszanie praw obywatelskich i praw człowieka". Nagroda to 20 tys. zł.

Gargas została uhonorowana "za odwagę i bezkompromisowość w docieraniu do prawdy o katastrofie smoleńskiej". Jej reportaż został wyemitowany we wrześniu 2010 r. w programie "Misja Specjalna". Miesiąc później "Misja" została zdjęta z anteny, co TVP tłumaczyła niezadowalającymi wynikami oglądalności. Gargas jest też autorką filmu "10.04.10", przedstawiającego wyniki dziennikarskiego dochodzenia na temat katastrofy. Obecnie związana jest z "Gazetą Polską".

Odbierając nagrodę, Gargas powiedziała, że jest to "wskazówka dla tych wszystkich, którzy idą pod prąd i co dzień łapią ich chwile zwątpienia". - Ta nagroda jest także wsparciem i to nie tylko dla mnie, wsparciem dla tych wszystkich, którzy co dzień próbują patrzeć władzy na ręce, próbują tropić nadużycia wszelkiej maści i którzy nie mogą liczyć na pomoc, na jaką ja codziennie mogę liczyć - mówiła.

W tym roku "Dziennikarski Laur" SDP otrzymał Lech Jęczmyk - publicysta, były redaktor naczelny "Fantastyki", pisarz i tłumacz m.in. Josepha Hellera i Kurta Vonneguta.

d23ieni

Drugi rok z rzędu SDP nie przyznało Hieny Roku. - Nie chcemy wśród wielu złych wybierać gorszego - powiedział prezes SDP Krzysztof Skowroński. Zapowiedział, że w przyszłym roku Hieny będą prawdopodobnie przyznawane "nawet w cyklu miesięcznym".

Nagrodę Watergate za dziennikarstwo śledcze (15 tys. zł) otrzymał Łukasz Kowalski - autor reportażu "Testament" - "za wytrwałość w poszukiwaniu prawdy i profesjonalizm w jej poszukiwaniu".

Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie (10 tys. zł) otrzymał Jerzy Haszczyński z "Rzeczpospolitej" - autor tryptyku o trzech rewolucjach w północnej Afryce.

Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne (10 tys. zł) otrzymał Andrzej Tomczak - autor reportażu "Franczyza" i reportażu "List do Anny".

d23ieni

Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury (10 tys. zł) otrzymali ex aequo: Kinga Wołoszyn-Świerk - autorka filmu dokumentalnego "Dziewczęta z Auschwitz", wyemitowanego w TVP Wrocław ("za doskonały dokument i świeżość spojrzenia na jedną z największych zbrodni XX wieku") oraz Mariusz Kamiński - autor reportażu "Reportaż o zabijaniu", wyemitowanego w Polskim Radiu Lublin ("za mistrzowski i sumienny dokument o ludzkich dramatach czasu bezprawia utrwalania władzy ludowej").

Kamiński otrzymał też nagrodę im. Stefana Żeromskiego (10 tys. zł) za publikacje o tematyce społecznej. W tym wypadku nagrodzona została audycja radiowa "Lista Zipsera" wyemitowana w Polskim Radiu Lublin - "za brawurowe podjęcie trudnego tematu utrwalenia historii Niemca ratującego w czasie II wojny światowej Polaków i Żydów".

Nagrodę im. Józefa Ślisza za publikacje o problemach społecznych i gospodarczych wsi i rolnictwa przyznano Czesławie Borowik - autorce audycji radiowej "Krok po kroku", wyemitowanej w Polskim Radiu Lublin. Borowik została nagrodzona "za udowodnienie, że polska wieś nie jest skazana na porażkę, a sukces wcale nie jest rzadkością".

d23ieni

Nagroda im. Bolesława Wierzbiańskiego Fundacji Przestrzeni Obywatelskiej Pro Publico Bono za podejmowanie ważkich tematów społeczności lokalnych dla redakcji niezależnych gazet i czasopism (tzn. niezwiązanych z koncernami medialnymi i samorządami), wydawanych w miejscowościach do 100 tys. mieszkańców otrzymał tygodnik "Nowy Łowiczanin". Nagrodę przyznano za "pozytywne oddziaływanie na społeczność lokalną poprzez dobrą informację i służenie pomocą, za więź z czytelnikami i stały rozwój".

Nagrodę im. Jerzego Zieleńskiego (5 tys. zł) za popularyzację wiedzy w różnych dziedzinach otrzymali Bożena Klimus i Jan Zub - autorzy reportażu "A mogło Cię nie być...", wyemitowanego w TVP Katowice. Nagrodę przyznano "za pokazanie wybitnych osiągnięć polskiej medycyny prenatalnej przez pryzmat indywidualnego losu".

Nagrodę im. prof. Stefana Myczkowskiego za publikacje o problemach ochrony środowiska otrzymała Ewa Szkurłat-Adamska - autorka radiowej audycji pt. "7 dolin czyli polityka w okolicznościach przyrody", wyemitowanej w Radiu Kraków. Uzasadnienie brzmiało: "za wielostronne przedstawienie konfliktu wokół budowy tras narciarskich na terenach cennych przyrodniczo".

Do tegorocznej, 19. edycji nagród SDP, które wzorowane są na nagrodzie Pulitzera, zgłoszono 375 publikacji.

d23ieni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23ieni
Więcej tematów