ŚwiatDziennik "La Repubblica" opublikował listy Mehmeta Alego Agcy

Dziennik "La Repubblica" opublikował listy Mehmeta Alego Agcy

Listy tureckiego zamachowca Mehmeta Alego Agcy, który 13 maja 1981 roku strzelał do Jana Pawła II, opublikował dziennik "La Repubblica" na sześć dni przed 25. rocznicą zamachu.

Adresatami listów, których tekst zamieszczono wraz z ich fotokopiami, są dziennikarz gazety Marco Ansaldo oraz rzymska korespondentka tureckiego dziennika "Sabah" Yasemin Taskin. Ansaldo wybrał tylko kilka z dziesiątków, jak podkreślił, listów, bilecików i wiadomości. Agca pisał je z włoskiego, a potem tureckiego więzienia ręcznie, ale czasem także na maszynie do pisania czy nawet na komputerze, po włosku i turecku, a niekiedy po angielsku.

W obszernym, 10-stronicowym liście z 2004 roku Agca napisał między innymi: "Czemu strzelałem do papieża? O moim zamachu zdecydował Najświętszy Bóg. 13 maja 1917 roku Fatima i 13 maja 1981 to nie jest zbieg okoliczności, ale boska decyzja. Świat będzie zaskoczony, kiedy ujawnię z udokumentowanymi dowodami tajemnicę fatimską, do tej pory nie zrozumianą. Podczas spotkania ze mną Papież wyjawił mi, że zamach był znakiem Boga. Cierpieniem Boga. Bólem Boga". Agca dodał następnie: "Świat boi się niepokojących praw religijnych. Dlatego zajmuje się diabolicznymi bajkami, jak Harry Potter i pełen fantazji 'Kod Leonarda da Vinci'. Panie Dan Brown, lepiej by pan zrobił pisząc książkę o Fatimie i Watykanie".

W liście z końca lat 90. Mehmet Ali Agca przyznał, że wywołał ogromne zamieszanie, przedstawiając wiele wykluczających się wersji zamachu na papieża, i wyraził przekonanie, że nie mógł zrobić inaczej, zważywszy na szczególne okoliczności.

Kiedy będę wolny, wyjaśnię wszystko za pomocą udokumentowanych dowodów - oświadczył Agca.

Najbardziej zdumiewający jest list, jaki Mehmet Ali Agca wystosował do prokuratury w Stambule i tureckiego MSZ dwa po śmierci Jana Pawła II. Poprosił w nim o prywatny samolot, by móc uczestniczyć w pogrzebie papieża: "Proszę o specjalną pilną przepustkę. Mógłbym polecieć do Watykanu prywatnym samolotem pod eskortą Interpolu. Rząd włoski oraz władze watykańskie wyraziłyby na to zgodę. Wierzę, że rząd turecki będzie w stanie zrozumieć tę nagłą potrzebę". Jak wiadomo, jego prośba została odrzucona.

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)