Dzień Wszystkich Świętych
W dniu Wszystkich Świętych Polacy palili znicze na grobach bliskich i w miejscach pamięci narodowej. Na cmentarzach w całym kraju kwestowano na renowację pomników, odprawiono msze święte. Tysiące zniczy zapłonęły w Krakowie na grobie rodziców i brata Jana Pawła II oraz pod "papieskim oknem" na ul. Franciszkańskiej.
01.11.2005 | aktual.: 02.11.2005 06:42
Tysiące pielgrzymów przybyły do bazyliki Świętego Piotra, by pomodlić się przy grobie Jana Pawła II. We Wszystkich Świętych przypada 59. rocznica święceń kapłańskich zmarłego papieża.
Metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz modlił się przed krakowskim grobem rodziców Jana Pawła II o jego kanonizację.
Prymas Polski kard. Józef Glemp podczas mszy św. odprawionej w kościele św. Boromeusza na warszawskich Powązkach zaapelował do wiernych, by służyli Bogu, człowiekowi i Ojczyźnie. Prymas podkreślił, że droga do świętości to droga wypełniania przykazań Bożych.
Wspólną procesją i modlitwą uczcili Wszystkich Świętych wierni prawosławni i rzymskokatoliccy na warszawskim cmentarzu prawosławnym. Wspólne procesje wiernych obu wyznań odbywają się na wolskim cmentarzu od kilkunastu lat.
W 10 polskich miastach - Gdańsku, Gdyni, Elblągu, Iławie, Kartuzach, Malborku, Sopocie, Tczewie, Warszawie oraz Krakowie we wtorek wieczorem wierni będą uczestniczyć w "Litanii Miast".
W Dniu Wszystkich Świętych, zgodnie z wieloletnią tradycją, żołnierze jednostek Garnizonu Warszawa pełnili warty honorowe w miejscach pamięci narodowej oraz przy mogiłach zasłużonych żołnierzy. Posterunki honorowe żołnierzy wystawiono na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach m.in. przy kwaterze żołnierzy AK, kwaterze żołnierzy września 1939 r., pomniku pamięci pomordowanych Polaków represjonowanych przez III Rzeszę, kwaterze powstańców 1863r., pomniku przywódców AK, pomniku Gloria Victis, na Cmentarzu Stare Powązki przy kwaterze żołnierzy 1939 r. oraz przy mauzoleum Polaków pomordowanych w czasie II wojny światowej w obozach koncentracyjnych.
Posterunki honorowe żołnierze wystawili także na cmentarzu w Palmirach, przy Bramie Straceń Cytadeli, Pomniku Bohaterów Getta, Pomniku Poległych i Pomordowanych na Wschodzie, Grobie Nieznanego Żołnierza oraz Pomniku Powstania Warszawskiego.
W kościele św. Katarzyny na warszawskim Służewcu odprawiono mszę św. w intencji pomordowanych w okresie terroru komunistycznego 1944-1956.
Duchowni sześciu religii uczcili wspólną modlitwą pamięć bezimiennych zmarłych na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku.
Na cmentarzach artyści, dziennikarze, politycy i wolontariusze kwestowali na odnowę zabytkowych nagrobków. Takie kwesty tradycyjnie odbyły się m.in. na warszawskich Powązkach i krakowskim Cmentarzu Rakowickim. Podczas kwest zbierano również pieniądze dla hospicjów i ludzi ubogich, a w Suwałkach - na budowę pomnika papieża Jana Pawła II.
Na terenie byłego hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu zapłonęły znicze w miejscach uświęconych krwią więźniów. Zapalono znicze w miejscach pamięci narodowej na najstarszej lubelskiej nekropolii przy ul. Lipowej, najwięcej na symbolicznej mogile katyńskiej, a także na grobach żołnierzy - obrońców Lublina poległych w 1939 r.
W Kaliszu tysiące zniczy zapłonęły na zabytkowych trzech cmentarzach: nekropolii ewangelicko-augsburskiej, rzymskokatolickiej i prawosławnej na Rogatce. Natomiast mieszkańcy Legnicy zapalili lampki na mogiłach żołnierzy radzieckich, gdzie pochowanych jest blisko 1300 osób.
Biało-czerwone wiązanki złożono na rzeszowskich grobach bohaterów poległych w walce o wolność i niepodległość Polski, na zbiorowych mogiłach powstańców listopadowych i styczniowych na Starym Cmentarzu oraz na grobach bohaterów II wojny światowej. Choć wiele z nich jest anonimowych, na każdej zapłonęła świeca.
W Przemyślu znicze zapalono m.in. na grobach ponad 90 tys. bezimiennych żołnierzy, którzy w latach 1914-1915 polegli w walkach o Twierdzę Przemyśl. Znicze zapłonęły też na grobach żołnierzy z pułków pruskich i bawarskich, żołnierzy rosyjskich i żołnierzy austro-węgierskich.