PolskaDzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem

Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem

Nawołujące do nienawiści, rasistowskie i homofobiczne napisy będzie można zamalować w sobotę w Warszawie, Poznaniu i Przemyślu w ramach kampanii HejtStop. 9 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem.

Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem
Źródło zdjęć: © AFP | Philippe Huguen

- Mamy problem z nienawiścią - jest jej tyle, że czasem jej nie zauważamy. W polskich miastach pełno jest nienawistnych bazgrołów, rasistowskich wypocin i gwiazd Dawida na szubienicy. Po prostu hejtów - ocenia Stowarzyszenie Projekt Polska, które organizuje kampanię.

Nawołujący do nienawiści napis można zgłosić na stronie internetowej www.hejtstop.pl - takie miejsce należy sfotografować i podać jego lokalizację.

Jak powiedziała PAP koordynator kampanii HejtStop Joanna Grabarczyk, do tej pory w całym kraju zgłoszono 150 takich miejsc. "Sukcesywnie je zamalowujemy. Często uprzedza nas administracja, jednak są takie miejsca, w których zarządca budynku nie reaguje na obraźliwe napisy. Chodzi o to, byśmy brali sprawy w swoje ręce" - zaznaczyła.

W ramach akcji rasistowskie i homofobiczne napisy będą zamalowywane m.in. w Warszawie, na osiedlu Wawrzyszew (zbiórka o godz. 13 przy ul. Reymonta 23). Grabarczyk podkreśliła, że miejsce akcji zostało wybrane w głosowaniu przez internautów. "Mamy farby, wierzymy, że dla wszystkich wystarczy pędzli" - zachęcała do udziału w akcji.

W Poznaniu zamalowywane będą antysemickie napisy w kamienicy przy ulicy Matejki 56. W Przemyślu przy osiedlu Rogozińskiego (od strony Dworca PKP Przemyśl) zostanie odsłonięty mural.

9 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem, ustanowiony dla upamiętnienia Nocy kryształowej - pogromu ludności żydowskiej w Niemczech, który miał miejsce w nocy z 9 na 10 listopada 1938 r.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)