WP

Dzień Solidarności z walczącą Białorusią

16 dzień każdego miesiąca został ogłoszony Dniem Solidarności z Walczącą Białorusią. Akcja ma przywrócić wiarę narodowi białoruskiemu we własne siły oraz w to, że większość obywateli kraju myśli prowolnościowo. 16 dnia każdego miesiąca o godzinie 20.00 czasu miejscowego wszyscy Białorusini nieobojętni na los swego kraju wyłączają na 15 minut światła w mieszkaniu i zapalają świeczki w oknach. Od 16 października akcja solidarności z Białorusią odbywa się także w Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dzień Solidarności z walczącą Białorusią
WP

Dzień akcji nie został wybrany przypadkowo. 16 września 1999 nieznani sprawcy porwali jednego z liderów białoruskiej opozycji Wiktara Hanczara oraz biznesmena Anatola Krasouskiego. Do tej pory nie znaleziono ani sprawców, ani samych zaginionych.

16 listopada prawie trzysta tysięcy Białorusinów zapaliło świece na znak solidarności z rodzinami zaginionych, więźniami politycznymi, dziennikarzami zamkniętych przez Łukaszenkę gazet.

W Polsce pierwsza akcja solidarności z Białorusią startowała 16 października. Setki Polaków oraz miejscowych Białorusinów zapaliło znicze solidarności na ulicach polskich miast – w Białymstoku, Warszawie, Łodzi, Gdyni, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. W stolicy pierwsza akcja zgromadziła około 70 sympatyków wolnej Białorusi. Ze zniczami w rękach stworzyli oni żywy łańcuch na ulicy Nowy Świat.

WP

Druga akcja, 16 listopada, rozpoczęła się pod pomnikiem Państwa Podziemnego, skąd kolumna około stu osób z transparentem „Dzień solidarności z Białorusią” przemaszerowała al. Ujazdowskimi do pomnika Marszałka Piłsudskiego przy Belwederze. Właśnie tam 16 grudnia, o godz. 18.00 rozpocznie się następna akcja.

Tym razem do głównego organizatora akcji w Polsce „Związku na rzecz Demokracji w Białorusi”, dołączyli działacze inicjatywy studenckiej „Wolna Ukraina”(Wolna Białoruś). Akcja składać się będzie z kilku części:
1.Wręczenie przedstawicielom Sejmu RP petycji wzywającą do większego zaangażowania władz Polski w obronę wolności słowa i wartości demokratycznych na Białorusi
2.Przemarsz Solidarności z walczącą Białorusią, który skończy się przekazaniem petycji do ambasady ukraińskiej w sprawie większego zaangażowanie się w sprawę Białoruską, po czym rozpocznie się. O godzinie 19.00, w tym samym czasie co Białorusini, zapalimy znicze solidarności z walczącą Białorusią.
3.Część ukraińska – poświęcona rocznice pomarańczowej rewolucji.
4.Po akcji odbędzie się koncert z cyklu Białoruska Muzyczna Partyzantka – wystąpi rockowy zespół z Mińska – Tarpacz.( Klub Medyk, ul. Oczki 5. Wstęp wolny)

Akcje solidarności z Białorusią odbywają się także m.in. w USA, Kanadzie, Szwecji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, na Słowacji, Węgrzech, Litwie, Ukrainie.

Więcej informacji: Inicjatywa Studencka „Wolna Białoruś” Jacek Kastelaniec kastelaniec@o2.pl +48 608 682 555 Związek na rzecz demokracji w Białorusi Antos Ciależnikau +48 505 721 145 zdb@wolnabialorus.org www.wolnabialorus.org

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP