Dzień Papieski pod hasłem "Jan Paweł II - Apostoł Jednośći"
Abp Tadeusz Gocłowski podczas konferencji poprzedzaj±cej III Dzień Papieski "Jan Paweł II - Apostoł Jedno¶ci" (fot. PAP)
12 października obchodzony będzie Dzień Papieski, świętowany już
po raz trzeci. Towarzyszyć mu będą m.in. modlitwy w intencji Ojca
Świętego we wszystkich świątyniach w Polsce. Nocne czuwania i
nabożeństwa zapowiedziano w ponad tysiącu kościołów. III Dzień
Papieski łączy się z obchodami 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II
i będzie przebiegał pod hasłem "Jan Paweł II - Apostoł Jedności".
Abp Gocłowski powiedział, że Dzień Papieski to uobecnienie nauczania Jana Pawła II, modlitwa za Niego i z Nim, za ludzkość i Kościół, a także odpowiedź na Jego miłość, jaką On ma dla nas wszystkich.
Nawiązując do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego "Jan Paweł II - Apostoł Jedności", abp Gocłowski podkreślił, że nie można tego hasła odrywać od pewnej ideowej ciągłości, którą wyznaczają dotychczasowe hasła, pod którymi przeżywaliśmy Dzień Papieski: "Jan Paweł II - pontyfikat przełomów" i "Jan Paweł II - świadek nadziei".
"Mówiąc pozytywnie o jedności, trzeba dostrzec pewne negatywne zjawiska w rodzinie ludzkiej. Należą do nich m.in.: rozbicie polityczne i gospodarcze, skłócenie między bogatymi i biednymi, nierówny dostęp do źródeł utrzymania, czego przejawem jest tak dramatyczne bezrobocie w naszej ojczyźnie, a także inne dramatyczne zjawiska, jak antagonizmy ujawniające się na tle skrajnych nacjonalizmów czy też walki na tle religijnym. To są objawy chorób, które dotykają współczesną ludzkość. I w tym kontekście należy dostrzec te wielkie działania, które papież podejmuje, żeby przeciwstawić się tym chorobom, by znaleźć właściwy sposób leczenia tych współczesnych schorzeń na organizmie Kościoła, jakim jest rozbicie chrześcijaństwa, ale również na organizmie narodu: - podkreślił metropolita gdański.
W ocenie abpa Gocłowskiego, papież próbuje przeciwstawić się tym schorzeniom przez dialog z każdym człowiekiem, czego najdobitniejszym przykładem może być rozmowa Ojca Świętego w więzieniu z człowiekiem, który chciał go zabić. Świadczy o tym również Jego otwartość na wszystkich ludzi, nie wyłączając agnostyków i ateistów oraz otwartość na wszystkie aspekty wiary.
Prezes Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" Piotr Gaweł zwrócił uwagę na wymiar charytatywny Dnia Papieskiego. Zaznaczył, że tak jak w ubiegłym roku 100 tys. wolontariuszy weźmie udział w ogólnopolskiej zbiórce pieniędzy pod hasłem "Dzielmy się miłością". Zebrane pieniądze będą przeznaczone na stypendia dla utalentowanej młodzieży z najuboższych regionów Polski.
Gaweł poinformował, że od 4 października rusza też akcja SMS pt. "Życzenia dla Ojca Świętego - Stypendia dla młodych". Można wysłać życzenia SMS Ojcu Świętemu na numer 7250. Dochód z każdego SMS-u (2 zł) przeznaczony będzie w całości na stypendia dla stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", ponieważ operatorzy telefonii komórkowej zrzekli się dochodów z akcji.
Kulminacyjnym punktem Dnia Papieskiego będzie koncert galowy w Teatrze Wielkim w Warszawie, transmitowany przez I Program TVP. W koncercie wystąpi ponad stu artystów, m.in.: Anna Maria Jopek, Mieczysław Szczęśniak, Natalia Kukulska, Grzegorz Turnau, siostry Steczkowskie, zespół Arka Noego oraz artyści włoscy.
Dzień Papieski zakończy się wieczorem na Placu Zamkowym, gdzie odbędzie się "Apel Warszawy z Ojcem Świętym" z udziałem prymasa Polski kardynała Józefa Glempa.