Świat"Dzień Papieski ma wszczepiać mądrość i świętość Jana Pawła II"

"Dzień Papieski ma wszczepiać mądrość i świętość Jana Pawła II"

Dzień Papieski ma wszczepiać mądrość i świętość Jana Pawła II w życie młodych Polaków w ich otwartej obecności w Europie i w świecie - powiedział prymas Polski kardynał Józef Glemp, otwierając na Uniwersytecie Warszawskim jednodniową konferencję naukową pt.: "Jan Paweł II - orędownik prawdy".

Tytuł konferencji jest jednocześnie hasłem tegorocznego V już Dnia Papieskiego, który przypada w niedzielę, ale po raz pierwszy będzie obchodzony bez obecności Jana Pawła II. Inicjatorem Dnia Papieskiego jest Fundacja Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Według prymasa Dzień Papieski ma w Polsce szczególny wymiar. Nie chodzi tylko o cześć dla osoby i Sługi Bożego Jana Pawła II, nie tylko o wymiar emocjonalny, w łączności z następcą św. Piotra na stolicy biskupiej Rzymu. Nawet nie idzie o utrwalenie zasług i niezwykłej indywidualności Jana Pawła II. Idzie tu o praktyczny wymiar, wpisujący się głęboko w istotę posłannictwa Kościoła, a szczególnie o wszczepienie mądrości i świętości Jana Pawła II w życie młodych Polaków - podkreślił prymas.

Dodał, że poprzez organizację Dnia Papieskiego, jak również konferencji naukowej, chcemy lepiej poznać papieską naukę i charyzmat Jana Pawła II.

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk podkreślił, że Jan Paweł II był "wielkim poszukiwaczem prawdy naukowej, najpierw jako abp Karol Wojtyła, a później był "odkrywcą prawdy objawionej, nauczycielem i obrońcą prawdy ewangelicznej".

Zdaniem nuncjusza, oprócz prawdy matematycznej, empirycznej i przyrodniczej, istnieje także prawda objawiona, do której nie można dojść samym rozumem, a która się opiera na autorytecie objawiającego się Boga. Dodał, że taką prawdą jest m.in. w dużym stopniu prawda o człowieku.

Po części do prawdy o człowieku dochodzimy za pomocą rozumu. Ale jest ogromny rozdział prawdy o człowieku, którą poznajemy przede wszystkim dzięki Objawieniu. To prawda o jego godności, prawach i obowiązkach, o tym, że człowiek jest niepowtarzalny jako osoba i że jest zwieńczeniem dzieła stworzenia - powiedział abp Kowalczyk.

Nuncjusz przypomniał też słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, które skierował w przemówieniu do biskupów polskich w 1983 roku w Częstochowie: (...) Prawda jest pierwszym i podstawowym warunkiem odnowy społecznej. Bez niej nie może być mowy o dialogu społecznym, o który Episkopat Polski tak słusznie postuluje, a którego z pewnością społeczeństwo oczekuje. (...) Służba prawdzie w posłannictwie Kościoła idzie w parze z posługą miłości - mówił wówczas papież.

Wieloletni i bliski współpracownik Jana Pawła II kardynał Jean- Louis Tauran, który wygłosił wykład nt. "Jan Paweł II - orędownik prawdy", podkreślił, że "nikt nie może decydować o tym, co jest dobre, a co złe, jak również o tym, co jest prawdą, a co prawdą nie jest". Dodał, że są to te wartości, które istniały od samego początku, zanim jeszcze powstały systemy naukowe i polityczne, czy też teorie filozoficzne.

Według kardynała Taurana, Jan Paweł II należy do kategorii największych ludzi w historii. Wszyscy słuchali jego koncepcji i wizji człowieka i nikt nie pozostawał obojętny - podkreślił.

W ocenie kardynała Taurana, Jan Paweł II z uporem i odwagą przypominał, że w centrum prawdy znajduje się człowiek ze swoją wolnością i godnością. Papież często powtarzał, że "człowiek żyje z prawdy", i że "człowiek nie może żyć przeciwko prawdzie".

W konferencji uczestniczyli ponadto: rektor UW Katarzyna Chałasińska-Macukow, przewodniczący Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" abp Tadeusz Gocłowski, bp Tadeusz Pieronek, parlamentarzyści, duchowieństwo, przedstawiciele świata kultury i nauki oraz studenci.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)