ŚwiatDzień Pamięci o Holocauście

Dzień Pamięci o Holocauście

W tym roku, 27 stycznia, będziemy obchodzić po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holocauście. Tak zadecydowało (w rezolucji wydanej 1 listopada 2005) Zgromadzenie Ogólne ONZ. Datę tę zaproponowały USA, Rosja, Australia, Kanada i Izrael, które chciały w ten sposób upamiętnić dzień wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. W tym dniu ma być czczona pamięć 6 milionów Żydów i innych ofiar mordów, dokonanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej. Przyjęta jednogłośnie rezolucja potępia kłamstwo oświęcimskie oraz nietolerancję i przemoc ze względów religijnych bądź etnicznych.

Uczczenie pamięci ofiar Zagłady odbywać się będzie w wielu miejscach na świecie, w tym również w Polsce. Ze względu na to, że 27 stycznia wypada w piątek - dzień w którym religijni Żydzi obchodzą szabat, uroczystość odbędzie się w czwartek, 26 stycznia, o godz. 16.00 pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Światowej sławy kantor Israel Rand odśpiewa modlitwy El Male Rachamim, Kadysz. Autorem oprawy plastycznej uroczystości jest Jerzy Kalina. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo przez Program Drugi Telewizji Polskiej.

Przez trzy dni (25, 26 i 27 stycznia) po ulicach Warszawy będzie jeździł zabytkowy pusty tramwaj, rozświetlony od środka reflektorami. Jako nawiązanie do tramwaju kursującego w getcie warszawskim, będzie on przypominał o nieobecności mieszkańców getta.

Ważnym punktem obchodów będzie akcja "Płomień Pamięci". Organizator obchodów Fundacja Shalom apeluje, by w każdym domu uczczono pamięć ofiar Zagłady stawiając 27 stycznia o godzinie 16.00 zapaloną świeczkę w oknie. Fundacja uzyskała poparcie i zapewnienie o pomocy w propagowaniu tej akcji Prymasa Polski Kardynała Glempa. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście swoim patronatem objął Prezydent RP Lech Kaczyński.

W ostatnich latach Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu, choć jeszcze nie ogłoszony międzynarodowym i nie zawsze wyznaczony na 27 stycznia, był obchodzony w wielu krajach Europy (m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii, Grecji, Rosji, Estonii, Rumunii, Czechach), w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Australii i Nowej Zelandii. Organizowano wystawy, odczyty, spotkania z ocalałymi z Zagłady. W niektórych państwach również przedstawiciele rządu bezpośrednio zaangażowali się w obchody (np. w Szwecji).

W tym roku uczczenie pamięci ofiar Holocaustu, już jako międzynarodowa uroczystość, odbywać się będzie w wielu miejscach na świecie. Jedne z większych obchodów odbędą się w Wielkiej Brytanii. Koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy, projekcje filmów, panele dyskusyjne i spotkania z Ocalałymi będą miały miejsce w większości dużych miast na terenie całych Wysp Brytyjskich. Tegoroczna główna (w imieniu całego narodu) uroczystość (National Commemoration), upamiętniająca ofiary Holocaustu, odbędzie się w Cardiff (Walia). Rhodri Morgan, premier Walii, weźmie udział w tym wydarzeniu. Z uwagi na fakt, że 27 stycznia wypada w tym roku w piątek (dzień, w którym rozpoczyna się Szabat), organizatorzy przełożyli uroczystość na czwartek (26 stycznia) wieczór. Hasło- temat przewodni angielskich obchodów 2006: „Liczy się każda osoba” („One person can make a difference”).

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)