ŚwiatDzień Niepodległości na Ukrainie. Petro Poroszenko: Noworosja jest jak Mordor

Dzień Niepodległości na Ukrainie. Petro Poroszenko: Noworosja jest jak Mordor

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wezwał rodaków do konsolidacji, która nie pozwoli Rosji na destabilizację sytuacji wewnątrz kraju. - Noworosja jest takim samym mitem jak Mordor - oznajmił. Ukraina obchodzi w poniedziałek 24. rocznicę uzyskania niepodległości.

- Wróg wie, że gotowi jesteśmy stawić mu opór i cena eskalacji konfliktu będzie dla Rosji niezwykle wysoka. Dlatego ma ona alternatywną strategię: zaognić sytuację wewnątrz kraju, skłócić Ukrainę z jej kluczowymi partnerami i pozostawić ją osamotnioną w walce z agresorem - oświadczył prezydent, przemawiając na głównym placu Kijowa, Majdanie Niepodległości.

Poroszenko ocenił, że wspierane przez Moskwę ruchy separatystyczne w Donbasie na wschodzie Ukrainy nie mają szans na przetrwanie. - My byliśmy, jesteśmy i będziemy. Niech te słowa będą wspominane w dalekiej przyszłości, gdy będziemy obchodzili 100-lecie naszej niepodległości. Noworosja jest takim samym mitem jak Mordor znanego pisarza (J.R.R.) Tolkiena - podkreślił prezydent.

Szef państwa wskazał, że przy wschodnich granicach Ukrainy Rosja zgromadziła ponad 50-tysięczną armię i ocenił, że Moskwa nie zrezygnowała z planów podbicia jego kraju.

- Rosyjskie formacje zbrojne w pobliżu naszych wschodnich granic liczą już ponad 50 tysięcy ludzi, a na okupowanych obszarach także znajduje się ok. 40 tysięcy, w tym dziewięć tysięcy zawodowych wojskowych sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, którzy zajmują stanowiska dowódcze, tworząc tym samym oddziały rosyjskiej armii na naszych terytoriach - zaznaczył.

Poroszenko po raz kolejny zaznaczył jednak, że nie ma innej drogi uregulowania konfliktu z separatystami w Donbasie, niż pełna realizacja mińskich porozumień pokojowych. Przewidują one m.in. wycofanie z linii walk ciężkiego uzbrojenia i odzyskanie kontroli Ukrainy nad opanowanymi przez rebeliantów odcinkami granicy z Rosją.

- Ukraina nie ma dziś alternatywy dla mińskich ustaleń. Opowiadamy się za pokojem, jednak nie jesteśmy pacyfistami. Dlatego będziemy zwiększać wydatki na siły zbrojne, podnosić zarobki wojskowych i wzmacniać służbę kontraktową - powiedział.

Przemówienia prezydenta słuchały tysiące ludzi zgromadzonych na Majdanie i przy przecinającej ten plac ulicy Chreszczatyk. Przemaszerowały nią w niedzielę oddziały wojska i Gwardii Narodowej, które uczestniczą w walkach na wschodzie kraju. Zebrani, wśród których widać było wielu ubranych w tradycyjne haftowane koszule, witali żołnierzy radosnymi okrzykami i głośnymi oklaskami.

Ukraina proklamowała Akt Niepodległości 24 sierpnia 1991 roku. W grudniu tegoż roku odbyło się referendum, w którym Ukraińcy opowiedzieli się za niepodległością kraju. Jako pierwszy kraj na świecie niepodległość Ukrainy uznała Polska.

Spotkanie "czwórki normandzkiej" bez Putina

Tymczasem koordynator rządu Niemiec ds. kontaktów z Rosją Gernot Erler powiedział, że poniedziałkowe spotkanie Petra Poroszenki w Berlinie z Angelą Merkel i Francois Hollande'em odbędzie się na wyraźne życzenie prezydenta Ukrainy bez udziału przedstawiciela Rosji.

- Nie rezygnujemy z formatu normandzkiego (Niemcy-Francja-Rosja-Ukraina) - zapewnił Erler w wywiadzie udzielonym rozgłośni radiowej Deutschlandfunk.

- Poniedziałkowe spotkanie w Berlinie to "przejściowy format trójstronny w ważnej sytuacji na wyraźne życzenie władz w Kijowie" - wyjaśnił polityk SPD.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)