Trwa ładowanie...
18-01-2013 09:04

Dzień Kubusia Puchatka

Najsłynniejszy miś świata, amator miodku mieszkający w Stumilowym Lesie. Kubuś Puchatek, bo o nim mowa, ma dziś, 18 stycznia swoje święto. Dzień Kubusia Puchatka jest obchodzony na pamiątkę urodzin jego twórcy - Alana Alexandra Milne'a.

Dzień Kubusia PuchatkaŹródło: PAP/EPA
d4d5vhe
d4d5vhe

Bohater znanej powieści jest kultową postacią dla przedstawicieli kilku pokoleń. Z chwilą, gdy w 1926 roku w Londynie ukazała się drukiem książka "Kubuś Puchatek", a potem "Chatka Puchatka", rozpoczęła się międzynarodowa kariera pisarza oraz... słynnego misia.

Przygody Kubusia Puchatka doczekały się wielu ekranizacji i adaptacji teatralnych na całym świecie. Książki te Alan Milne napisał z myślą o swoim kilkuletnim synku, któremu podarował na urodziny pluszowego misia. Syn pisarza Christopher Robin - Krzyś został też jednym z bohaterów książek. "Przygody Kubusia Puchatka" zostały też zrealizowane jako słuchowisko Polskiego Radia.

W naszym kraju książki o Puchatku i jego przyjaciołach, jak Prosiaczek, Królik, Kłapouchy, Kangurzyca, Maleństwo i Krzyś, są znane dzięki tłumaczeniu Ireny Tuwim. A postać bohatera o niezbyt smukłym brzuszku, który z ciekawością patrzy na świat, nie zapominając o "małym co nieco", narysowana przez angielskiego malarza Ernesta Sheparda, jest rozpoznawana na wszystkich kontynentach.

Alan Milne, urodzony w 1882 roku, jest również autorem "Wierszy dla Krzysia", wydanych w Polsce w 1957 roku. Ma w dorobku sztuki teatralne, książkę autobiograficzną, romans "Dwoje ludzi" oraz powieść sensacyjną "Tajemnica Czerwonego Domu", którą Raymond Chandler uważał za jeden z najlepszych kryminałów wszech czasów. Milne zmarł 31 stycznia 1956 roku, do tego czasu jego książki dla dzieci zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i sprzedane w ponad 7. milionach egzemplarzy.

Praw wydawniczych do Kubusia Puchatka na cały świecie pilnie strzeże The Walt Disney Company, który między innymi wymaga zezwolenia na użycie go na prywatnych stronach www i w adaptacjach teatralnych. W Polsce tłumaczenie Ireny Tuwim podlega ochronie prawno-autorskiej jako odrębny utwór.

d4d5vhe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4d5vhe
Więcej tematów