Dzień Kobiet obchodzony już przez starożytnych?
Święto Kobiet, wbrew powszechnej opinii, nie jest sowieckim wynalazkiem. Pomysł celebrowania święta kobiet zrodził się w starożytnym Rzymie, gdzie 1 marca obchodzono tzw. Matronalia.
Było to święto mężatek, które tego dnia modliły się o szczęście w małżeństwie. Zgodnie z tradycją, 1 marca Rzymianie obdarowywali swoje żony drobnymi prezentami, natomiast kobiety przygotowywały poczęstunek dla niewolników.
W czasach nowożytnych Święto Kobiet było efektem wojny, wypowiedzianej przez kobiety dominującym w kulturze stosunkom patriarchalnym. W Stanach Zjednocznych po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono 20 lutego 1909 roku. Początek tego święta sięga 1857 roku, kiedy pracownice nowojorskiej fabryki bawełny zorganizowały strajk, domagając się krótszego dnia pracy oraz wynagrodzenia równego pensjom mężczyzn.
Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony w 1910 roku przez Międzynarodowy Kongres Kobiet Socjalistek w Kopenhadze, na wniosek niemieckiej socjalistki, Klary Zetkin. Rok później świętowano go w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii, organizując demonstracje i zebrania.
W Rosji geneza Dnia Kobiet sięga wydarzeń z 8 marca 1917 roku, kiedy w Sankt Petersburgu rozpoczęły się krwawo stłumione masowe strajki robotnic. Święto Kobiet obchodzone jest w imię uczczenia ofiar tamtych wydarzeń.
W Nepalu pod koniec sierpnia obchodzone jest dwudniowe święto kobiet. Dzień pierwszy upływa głównie na ucztowaniu i odpoczynku. Drugiego dnia kobiety pielgrzymują do świątyni boga Shivy Pashupatinath, by modlić się o dobrego męża. Biorąc pod uwagę, iż większość kobiet nepalskich nie ma wpływu na wybór męża, nie można się dziwić, że tego dnia przed bramami świątyni ustawiają się kolejki nawet dwuipółkilometrowe.
W Republice Południowej Afryki Narodowy Dzień Kobiet obchodzony jest 9 sierpnia. (aka)