Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce
Już po raz piąty obchodzony jest Dzień
Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Dzień modlitw poświęcony
islamowi ustanowiła w 2001 roku Konferencja Episkopatu Polski.
26.01.2005 | aktual.: 26.01.2005 14:52
Główne obchody Dnia Islamu odbędą się na Papieskim Wydziale Teologicznym "Bobolanum" przy warszawskim sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Udział w nich wezmą m.in. przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi i członek Zarządu Głównego Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów biskup Tadeusz Pikus oraz ambasadorowie krajów muzułmańskich.
Współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, Zdzisław Bielecki podkreślił, że Dzień Islamu ma szerzyć wśród katolików w Polsce ideę dialogu z muzułmanami oraz służyć przezwyciężaniu wzajemnej niechęci i uprzedzeń, a także wskazywać na to, co wspólne.
Ks. Witold Adamczewski z nuncjatury apostolskiej w Warszawie podkreślił, że obchody mają na celu stworzenie okazji, by katolicy i wyznawcy islamu mogli zbliżyć się do siebie i lepiej poznać. Ocenił, że Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce z roku na rok ma coraz większy zasięg i jest coraz lepiej przygotowany.
Muzułmanie w Polsce to głównie Tatarzy mieszkający tu od 600 lat, a także przybyli w ostatnich latach obcokrajowcy: Turcy, Bośniacy i Arabowie. Jednym z inicjatorów spotkań o charakterze modlitewnym była Fundacja Dzieło Odbudowy Miłości (DOM). Z jej inicjatywy w grudniu 1994 roku w warszawskim kościele św. Aleksandra mszę św. w intencji pokoju na świecie w obecności muzułmanów odprawił śp. bp Władysław Miziołek.
Idea powołania Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów zrodziła się w połowie 1997 roku podczas Dni Tatarskich w Warszawie. Zarejestrowano ją w lutym 1999 roku. W pracach Rady od początku uczestniczył śp. biskup Władysław Miziołek, desygnowany do niej przez prymasa Polski kardynała Józefa Glempa. Po śmierci biskupa Miziołka jego miejsce decyzją Konferencji Episkopatu Polski zajął biskup Tadeusz Pikus. Członkowie Rady spotkali się w 1999 roku z Janem Pawłem II w Drohiczynie, podczas odbywającej się w tym czasie pielgrzymki Ojca Świętego w Polsce.
Według ostatniego spisu powszechnego, Tatarów w Polsce jest około pół tysiąca, gdyż tylko tyle osób zadeklarowało tę narodowość. Przedstawiciele Związku Muzułmańskiego szacują, że w Polsce jest około pięciu tysięcy wyznawców islamu pochodzenia tatarskiego, skupionych w Muzułmańskim Związku Religijnym. Największe ich ośrodki to Białostocczyzna, Warszawa, Gdańsk i Gorzów Wlkp. W Bohonikach i Kruszynianach na Białostocczyźnie są dwa najstarsze w Polsce zabytkowe meczety, a przy nich zabytkowe cmentarze, zwane mizarami.
Liczbę wszystkich wyznawców islamu w Polsce ocenia się na 20-25 tys. osób.