Dzień dobrej polszczyzny w Polskim Radiu
23 grudnia będzie na antenie Programu 1 'Dniem dobrej polszczyzny'.
07.12.2006 07:10
Audycje poświęcone językowi polskiemu emitowane będą już od poniedziałku 18 grudnia. Tematem przewodnim tegorocznej akcji jest „Polszczyzna początku XXI wieku”. „Dzień dobrej polszczyzny” organizowany jest w Programie 1 po raz dwunasty.
„O słuszności tej akcji chyba nikogo przekonywać nie trzeba. Im więcej i częściej mówimy, zarówno o pozytywnych jak i negatywnych procesach zachodzących w języku, tym większa korzyść dla wszystkich” – wyjaśnia pomysłodawca przedsięwzięcia Małgorzata Tułowiecka, która w Programie 1 od lat prowadzi audycje propagujące wiedzę o języku polskim.
W akcję włączyła się również dziennikarka Małgorzata Kownacka oraz językoznawca prof. Andrzej Markowski.
Spotkania z polszczyzną już od poniedziałku 18 grudnia. W „Sygnałach dnia” prezentowane będą rozmowy z udziałem prof. Andrzeja Markowskiego pod hasłem „Co warto wiedzieć o polszczyźnie”. Oto tematy, które zostaną omówione:
W poniedziałek 18 grudnia: „Język i my, czyli co to jest język i po co poznawać polszczyznę”, we wtorek 19 grudnia „Polszczyzna potoczna, czyli nasz język codzienny”, w środę 20 grudnia „Wzór czy antywzór, czyli o polszczyźnie oficjalnej”, w czwartek 21 grudnia „Polszczyzna literacka i polszczyzna literatury, czyli inne wzory językowe”, w piątek 22 grudnia „Językowa grzeczność po polsku, czyli językowy savoir-vivre”.
W sobotę „Dzień dobrej polszczyzny” zacznie się rozmową w „Sygnałach dnia” o godz. 8.20. Dziennikarze wyjaśnią, co kryje się w sformułowaniu „dobra polszczyzna”.
Później – kilkakrotnie w ciągu dnia – słuchacze będą mieli szansę zdobycia ciekawych książek, które będą nagrodami w konkursie językowym pod hasłem „Czy znasz swój język?”. Pytania i rozmowy z językoznawcami o godz.: 9.50, 11.30, 13.30, 14.06 oraz 15.05.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czasie audycji w godz. 16.05-17.00. Wówczas Małgorzata Tułowiecka oraz jej goście rozmawiać będą o tym, co dzieje się z językiem polskim. Do dyskusji zaproszą również słuchaczy.