Trwa ładowanie...
dtz08nv

"Dzieła zebrane" Naipaula ukażą się po polsku

Książkami "Zakręt rzeki" i "Rozjaśnić tło" wydawnictwo Noir sur Blanc rozpoczęło ponad 20-tomową edycję dzieł V.S. Naipaula, laureata literackiej Nagrody Nobla za 2001 rok.

dtz08nv
dtz08nv

W najbliższych miesiącach ukażą się m.in: najsławniejsza z wczesnych powieści noblisty - "Dom Mistera Biswasa", jego debiutancka powieść "Masażysta cudotwórca" oraz autobiograficzne eseje "O czytaniu i pisaniu". W latach 70. ukazało się w Polsce kilka książek Naipaula, ale dopiero teraz polscy czytelnicy będą mieli możność szczegółowego zapoznania się z jego twórczością.

Viriadhar Surajprasad Naipaul ma 70 lat. Od trzydziestu lat mieszka w Wiltshire koło Stonehenge. Pisze po angielsku.

Ukształtowany na styku kilku kultur, uczynił powracającym motywem swojej twórczości kulturowe kontrasty i destrukcyjny wpływ, jaki kulturowy imperializm Zachodu wywarł i nadal wywiera na tożsamość Trzeciego Świata. Jego wczesne powieści i opowiadania rozgrywają się na Trynidadzie. Przynoszą ironiczny obraz byłej brytyjskiej kolonii, gdzie społeczność indyjska sąsiaduje z ludnością lokalną.

W utworach Naipaula z kolejnych lat nieco silniej zaakcentowana jest problematyka polityczna. Są to m.in. "Marionetki" ("Mimic Men" z 1967 roku) - zbiór opowiadań uhonorowany prestiżową Nagrodą Bookera, "Partyzanci" ("Guerillas" z 1975), "Zakręt rzeki" ("A Bend in the River" z 1979).

dtz08nv

Noblista wyrobił sobie pozycję czołowego pisarza brytyjskiego i moralnego autorytetu oraz wnikliwego komentatora problemów społeczno-politycznych Trzeciego Świata. Jako "konserwatysta" bywa zestawiany z Salmanem Rushdiem - uważanym za "lewicowca".

Urodził się w 1932 roku w Chaguanas w rodzinie hinduskich imigrantów. Jego ojciec był dziennikarzem i pisarzem. Jako 18-latek wyjechał do Anglii, gdzie w 1953 roku otrzymał dyplom College'u Uniwersyteckiego w Oxford. Dużo podróżował - m.in. do Azji, Afryki i Ameryki. W połowie lat 50. pracował dla BBC. Poza tym poświęcił się wyłącznie pisaniu.

Prasa literacka już od 20 lat typowała Naipaula do Nagrody Nobla. Jego prozę często zestawia się z najlepszymi książkami Ryszarda Kapuścińskiego, przede wszystkim z "Cesarzem". (aka)

Zobacz także:
w WP-Książki - Vidiadhar Surajprasad Naipaul

dtz08nv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtz08nv
Więcej tematów